Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Nie kamienować kobiet w Somalii

Nie kamienować kobiet w Somalii

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, na wniosek adw. Katarzyny Gajowniczek-Pruszyńskiej, przewodniczącej Zespołu ds. Kobiet przy NRA, wystosowało oświadczenie, w którym sprzeciwia się kamienowaniu kobiet oskarżonych o cudzołóstwo w Somalii. Taki los spotkał 33-letnią Safię Ahmed Dżimal w mieście Barawa. W związku z aktem nieludzkiego i
okrutnego potraktowania 33-letniej Safii Ahmed Dżimal oskarżonej o cudzołóstwo, skazanej i straconej w wyniku egzekucji ukamienowania w mieście Barawa na południu Somalii, Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wyraża sprzeciw wobec tak pojmowanego wymierzania sprawiedliwości ? czytamy w oświadczeniu. Nie ingerując w odmienną tradycję i prawa innych krajów, nie możemy na ślepo godzić się z okrutną praktyką stosowania kary śmierci, w szczególności w takiej formie i często po przeprowadzeniu fikcyjnego procesu, bez udziału obrońcy i prawnego wsparcia dla kobiet oskarżonych o cudzołóstwo.
Adwokatura Polska sprzeciwia się tego rodzaju czynom, okazując jednocześnie wsparcie i szacunek wobec wszystkich kobiet, które skazano na karę śmierci poprzez ukamienowanie.

Sprawdź także

RPO żąda pełnej rehabilitacji

Kasacja RPO na rzecz skazanych w „procesie brzeskim” uwzględniona. Sąd Najwyższy uniewinnił Wincentego Witosa i …