Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Nie karać za znieważenie przeydenta

Nie karać za znieważenie przeydenta

HFPC wspólnie z Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Centrum im. Adama Smitha oraz Instytutem Jagiellońskim zwróciła się do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o podjęcie prac nad zmianami w kodeksie karnym, które uchylą karalność za znieważenie prezydenta. Niedługo po wystąpieniu organizacji pozarządowychMinisterstwo Sprawiedliwości poinformowało, że już trwają intensywne prace nad projektem ustawy, który zniesie przepisy dotyczące znieważenie prezydenta. Na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział: ?Znosimy karalność znieważenia Prezydenta i podkreślamy, że to jest podstawowa gwarancja debaty wolnej, niezależnej i swobodnej?.
Kwestią znieważenia prezydenta zajęli się niedawno także posłowie. 10 lutego 2016 r. do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy, który zakłada usunięcie z kodeksu karnego zarówno przepisów o publicznym znieważeniu prezydenta jak i znieważenia lub poniżenia konstytucyjnego organu RP. Projekt trafił już do pierwszego czytania. HFPC przyjmuje z uznaniem proponowane zmiany. Od wielu lat Fundacja podkreśla, że konieczna jest publiczna dyskusja nad zasadnością utrzymywania karalności znieważenia prezydenta .
W ocenie HFPC takie przepisy nie odpowiadają standardom wypracowanym przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. W orzecznictwie ETPC postuluje złagodzenie przepisów dotyczących osób pełniących funkcje publiczne. Kodeks karny zawiera odwrotną gwarancję ? wzmacnia ochronę dobrego imienia prezydenta RP.

Sprawdź także

Podatnik na łasce „skarbówki”

System narzuca formę opodatkowania osobie podejmującą działalność gospodarczą. BRPO pisze do MF Po wypełnieniu wniosku …