Strona główna / Aktualności / Nie tylko 12 lat służby dla szeregowców

Nie tylko 12 lat służby dla szeregowców

Wynika to z nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, która wchodzi w życie. Celem nowych przepisów jest stabilizacja zawodowej służby wojskowej. Nowelizacja znosi ograniczenia czasowe w pełnieniu przez żołnierzy zawodowych kontraktowej służby wojskowej. Dotychczas kontrakty mogły być podpisywane łącznie
na maksymalnie 12 lat. Zmiana pozwoli na utrzymanie w zawodowej służbie wojskowej wykwalifikowanych, doświadczonych żołnierzy, co przyczyni się do podniesienia zdolności bojowych jednostek wojskowych.
Ponadto dzięki nowelizacji żołnierze rezerwy, którzy zostali zwolnieni przed upływem 12 lat, będą mogli ponownie ubiegać się o powołanie do zawodowej służby wojskowej. Nowelizacja jest podyktowana m.in. aktualnymi potrzebami służby wojskowej.
Nowe rozwiązania są także odpowiedzią na oczekiwania dowódców poszczególnych szczebli kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi oraz żołnierzy zawodowych służby kontraktowej. Nowelizacja dotyczy w szczególności żołnierzy z korpusu szeregowych zawodowych. Sejm VIII kadencji uchwalił nowelizację 30 stycznia 2016 r., a prezydent podpisał ją 12 marca 2016 r.
Dz.U. 2016 poz. 308

Sprawdź także

Sądowe roszady w Poznaniu

Minister Adam Bodnar powołał właśnie troje nowych prezesów w sądach w Poznaniu. Tutejsze i krakowskie …