Najnowsze informacje
Strona główna / Listy / Nie tylko złe prawo

Nie tylko złe prawo

Bardzo dziękuję za opublikowanie raportu międzynarodowych instytucji na temat sędziów i sądów. Słysząc zewsząd narzekania funkcjonariuszy Temidy ? na niskie zarobki, na nadmiar spraw, które muszą rozpoznawać, na zapaść sądownictwa, byłem zmartwiony. A tutaj, proszę, nasze sądownictwo wytrzymuje porównania z sądami zachodniej Europy.

Skąd zatem tak rozbieżne oceny? Czy to tylko naprawdę ?fałsz? statystyk, czy też prawda jest taka, że nasi sędziowie są leniwi, mało odważni i zachowawczy. Niezawisłość to nie tylko przestrzeganie prawa, to czasami także odwaga, aby wydać szybko wyrok. Znam sędziów, a jestem prywatnym przedsiębiorcą i zamiast rozwijać firmę wciąż przesiaduję w sądach, którzy proste sprawy rozpatrują miesiącami. Młoda sędzia zamiast wydać wyrok, tylko dopuszcza nowe dowody, które zupełnie mijają się z celem.
Posłowie wciąż mówią o złym prawie, ale zamiast je generalnie zmienić, tylko mnożą przepisy. Prawda jak zawsze jest prozaiczna- nie wszyscy sędziowie dorośli do tego, aby sprawować swoje funkcje.
Bogan Gyrelski, Poznań

Sprawdź także

W.Żurek w KSSiP

Sędzia Waldemar Żurek został powołany na wicedyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Minister Sprawiedliwości Adam …