Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Niebieski Parasol w Poznaniu

Niebieski Parasol w Poznaniu

– Bezpłatne porady prawne – mówi dr Stefan Jakubowicz, rzecznik prasowy Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu – prowadzone były w siedzibie Izby od 19 do 23 kwietnia bieżącego roku; to znaczy od poniedziałku do piątku w godzinach od 15.00 do 18.00 . Niektórzy z radców przedłużyli swoje dyżury do godziny 19.00. Porad prawnych w OIRP w Poznaniu w ramach akcji udzielało 24 radców prawnych:

1. dziekan dr Krystyna Babiak, 2. mec. Tomasz Baszkowski 3. mec. Marzena Brukwicka 4. mec. Rafał Burzała, 5. mec. Maciej Demel 6. wicedziekan mec. Krystyna Gwoździcka 7. mec. Agnieszka Jankowska 8. mec. Paweł Judek 9. mec. Grażyna Kalinowska-Jarzyńska 10. mec. Iwona Kisielewska 11. mec. Wojciech Kołodziejczyk, 12. mec. Lucyna Korzeniowska 13. mec. Ewa Kozioł-Brączkowska 14. mec. Andrzej Mietlarek, 15. mec. Krystyna Koczorska-Mikołajczak 16. mec. Alina Nowicka-Keńska 17. mec. Roch Pałubicki 18. mec. Andrzej Pieścik 19. mec. Artur Skarżyński 20. mec. Leokadia Skrobała, 21. mec. Leszek Sobieski 22. mec. Bożena Stradowska 23. mec. Artur Walkowiak 24. mec. Waldemar Wilczyński Radców w poradach wspierało 54 aplikantów poznańskiej Izby.
– Chciałbym dodać ? kontynuuje dr S. Jakubowicz ? że o możliwości skorzystania z bezpłatnych porad w ramach ogólnopolskiej akcji ? Niebieski Parasol? informowały poznaniaków plakaty rozwieszone w Wydziale Spraw Obywatelskich i w Biurze Informacyjnym Urzędu Miasta Poznania oraz w Powiatowym Urzędzie Pracy. Ponadto za pośrednictwem internetu i rozmów telefonicznych, o akcji powiadomione zostały działające w Poznaniu związki zawodowe. Po odwołanej w dniu 14 kwietnia konferencji prasowej, poznańskie media zaproszone zostały na ?śniadanie prasowe? zorganizowane w dniu 19 kwietnia o godzinie 11.00 w Klubie Prawnika OIRP w Poznaniu. Z ramienia Izby udział w spotkaniu z mediami wzięli: dziekan Izby dr Krystyna Babiak, wicedziekan Izby ds. aplikacji mec. Krystyna Gwoździcka, rzecznik prasowy Izby mec. Stefan Jakubowicz oraz koordynator akcji Ewa Papla. Możemy pochwalić się, że informacje o ?Niebieskim Parasolu? ukazały się: 1. na stronach internetowych: www.radcaprawnywielkopolski.pl, www.poznan.oirp.pl; www.mmpoznan.pl 2. w wydaniach wielkopolskiego dziennika Głos Wielkopolski w dniach 16,17 i 21 kwietnia br 3. podczas wywiadów telewizyjnych dziekan Krystyny Babiak dla Wielkopolskiej Telewizji Kablowej, Winogradzkiej Telewizji Kablowej, Wildeckiej Telewizji Kablowej, Teleskopu Poznańskiego. 4. podczas wywiadów telewizyjnych wicedziekan mec. Krystyny Gwoździckiej i rzecznika prasowego mec. Stefana Jakubowicza dla Winogradzkiej Telewizji Kablowej 5. w reportażu radiowym ?Radia Merkury?. 6. w reportażu telewizyjnym dla TVP Poznań z udziałem: rzecznika prasowego OIRP mec. Stefana Jakubowicza, mec. Andrzeja Mietlarka i koordynatora akcji Ewy Papli. 7. na łamach portalu poprawny.pl
– W tym roku – dodaje S. Jakubowicz, pomimo wprowadzonego priorytetu dla porad z prawa pracy, do udzielania bezpłatnych porad prawnych w ramach akcji Niebieskiego Parasola zgłosiła się znacznie większa ilość radców prawnych i aplikantów, niż w ubiegłorocznej edycji. Przyjęty system naboru osób zainteresowanych poradami, poprzez zgłoszenia telefoniczne wskazywał, że chętnych na porady z prawa pracy jest niewielu, a zdecydowana większość zgłasza problemy i dopytuje o porady z pozostałych rodzajów prawa. Aby wykorzystać zgromadzony w ciągu jednego tygodnia potencjał zawodowy radców i aplikantów i ich gotowość do udzielania bezpłatnych porad, dziekan Krystyna Babiak i członkowie Prezydium postanowili, że porady i wsparcie prawne udzielane będzie w ramach tej tygodniowej akcji także z innych dziedzin prawa.
Jak się okazuje z porad prawnych udzielanych w dniach 19-23 kwietnia br. w siedzibie OIRP w Poznaniu skorzystało w tym roku 249 poznaniaków. Udzielone porady dotyczyły następujących dziedzin prawa : prawo pracy – 29% oraz prawo ubezpieczeń społecznych ? 7,5% razem ? 36,5% prawo mieszkaniowe – 18% prawo spadkowe – 17% prawo rodzinne i opiekuńcze ? 10% prawo cywilne 6,5% prawo gospodarcze 4% inne ? 8% , w tym zadłużenia finansowe, egzekucje, przemoc w rodzinne, prawo bankowe i prawo budowlane.
– Na podkreślenie zasługuje fakt ? kończy swoją wypowiedź dr S. Jakubowicz, że wszyscy uczestnicy akcji podkreślali jej społeczną ważność i konieczność częstszych edycji.

Sprawdź także

Zapomniana wojna w Sudanie

Sudan to w tym momencie piekło na Ziemi. Zbrodnicza armia dopuszcza się gwałtów i masakr …