Najnowsze informacje
Strona główna / Moja kancelaria / Niezależność prawnika

Niezależność prawnika

Rozmowa z radcą prawnym Andrzejem Pieścikiem z Kancelarii Radców Prawnych Andrzej Pieścik, Wojciech Pietrzykowski, Wojciech Wolniewicz w Poznaniu, spółka komandytowa.
– Wygrał Pan proces, którego przebieg odbił się echem w całym środowisku. Komornik nie zapłaci miliona złotych, czego domagał się jeden z dłużników.
– Sprawę wygrał mój klient, komornik, a ja miałem zaszczyt go reprezentować. Dłużnik utrzymywał,że komornik realizując bankowy tytuł wykonawczy złamał prawo. Mieliśmy dwa znaczące elementy obrony ? brak bezprawnego działania komornika; Podkreślam, iż liczne skargi na różne czynności komornicze zostały przez sąd odrzucone. I to jest najważniejsze. Komornik nie działał bezprawnie. Drugim ważnym elementem było wskazanie na przedawnienie dochodzenia roszczeń. I w tym punkcie Sąd Apelacyjny w Poznaniu całkowicie przyznał nam rację. Powszechnie przyjęło się ?wieszać psy na komornikach, to ten, który żeruje na cudzym nieszczęściu?. To nie jest tak. Komornik JEST ORGANEM EGZEKUCYJNYM, KTóRY DOKONUJE EGZKUCJI NIE WE WŁASNYM IMIENIU LECZ PAŃTWA NA PODSTAWIE TYTUŁóW WYKONAWCZYCH, dokonuje egzekucji i o tym nigdy nie wolno zapominać. Wyrok w sprawie, o której rozmawialiśmy, jest już prawomocny.
– Lista zawodów do deregulacji objęła także radców prawnych. Prawnicy na pomyśle Jarosława Gowina nie zostawiają suchej nitki…
– Moja wypowiedź, co chciałbym podkreślić, jest całkowicie prywatna, ponieważ jestem członkiem władz samorządu radcowskiego i nie mogę przemawiać w jego imieniu. Jednakże jako szeregowy radca prawny uważam, że wszyscy moi koledzy, zwłaszcza ci, którzy od niedawna wykonują zawód, lub też kończą aplikację, absolutnie zapowiadanych zmian nie powinni się obawiać. Osoby, które nie ukończą aplikacji, nie uzyskają możliwości nauczenia się praktycznego wykonywania zawodu.
– To skąd zatem te zarzuty o hermetyczności korporacji?
– Nie wiem. Robi się krzywdę młodym ludziom, obiecując gruszki na wierzbie. Wizje, że można zostać doskonałym, skutecznym prawnikiem bez aplikacji są błędne i nieprawdziwe. Wiedza zdobyta na wydziale prawa jest teoretyczną wiedzą. Dam przykład. W trakcie moich studiów nauczano studentów , że najem nie jest dziedziczny. W toku wykonywania zawodu radcy prawnego okazało się , że najem jest jednak dziedziczny. Tak stwierdził w uchwale Sąd Najwyższy. Tak więc tylko aplikacja, czy to w kancelarii, czy w dobrej firmie daje prawdziwe podstawy należytego wykonywania zawodu?
– W tej całej dyskusji brakuje mi rozważań, kto ma pilnować zasad etyki zawodowej…
– To bardzo ważny temat, o którym się zapomina. Dostrzegam,że wielu moich kolegów dopuszcza się różnych deliktów zawodowych, tylko dlatego, że zbyt mało wagę przywiązywali do poznania w całości zasad etyki zawodowej. Są pewne zachowania przenoszone w genach, ale zasady wykonywania zawodu radcy prawnego wcale nie są takie proste. Ta problematyka ucieka wielu aplikantom, którzy potem ponoszą tego skutki. Kto ma uczyć zasad etyki, kiedy samorządy zawodowe mają zostać od tego odciągnięte? Nie wiem.
– W Niemczech prawnicy po państwowych egzaminach pracują jako taksówkarze, czekając, aż zwolni się miejsce w dobrej kancelarii….
– W Polsce może być podobnie. Moja kancelaria chciała zatrudnić dwie osoby, zgłosiło się ponad stu prawników. Nasz rynek pracy jest bardzo ciężki już teraz. Po deregulacji będzie jeszcze gorzej i wielu prawników może nie znaleźć swojego miejsca na rynku.
– Dyskusja o połączeniu zawodów adwokata i radcy prawnego jak gdyby ucichła. Czy rzeczywiście kością niezgody jest tylko kwestia etatów, na których pracuje część radców?
– Nie uważam,aby pracy radcy na etacie pozbawiała go niezależności od swojego pracodawcy, a to jest chyba najistotniejsze kryterium wykonywania obu zawodów. Być może ustawodawca nie łącząc przed trzydziestu laty obu zawodów, chciał, aby była korporacja, która stoi przede wszystkim na straży interesów obywateli, i korporacja pilnująca interesów obywateli oraz podmiotów prawnych.

Sprawdź także

Nosił wilk…..

19 przestępstw Piebiaka, 12 – Iwańca, 10 – Radzika, 3 – Cichockiego: Wnioski o uchylenie …