Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Nobel z Oslo dla dziennikarzy

Nobel z Oslo dla dziennikarzy

Pokojowa Nagroda Nobla 2021 została przyznana. Otrzymali ją dziennikarze Maria Ressa z Filipin oraz Dmitrij Muratow z Rosji. Jak argumentowano, dziennikarzy wyróżniono „za ich wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem wstępnym dla demokracji”. – Uważam, że jest to nagroda dla moich ukochanych przyjaciół i kolegów, którzy zginęli – dla Anny Politkowskiej, Jurija Szczekoczichina, Igora Dominikowa – powiedział Muratow.

Maria Ressa jest filipińską dziennikarką, reporterką śledczą. Dmitrij Muratow jest dziennikarzem z Rosji, redaktorem naczelnym niezależnej „Nowej Gaziety”.

– [Maria] Ressa oraz [Dmitrij] Muratow otrzymują Pokojową Nagrodę Nobla za swą odważną walkę o wolność słowa na Filipinach i w Rosji – mówiła szefowa Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen. Zaznaczyła, że tegoroczni laureaci „reprezentują wszystkich dziennikarzy, którzy stoją na straży tej idei w świecie, w którym demokracja i wolność mediów napotykają coraz większe trudności”.

Berit Reiss-Andersen podkreśliła, że „wolne, niezależne i rzetelne dziennikarstwo służy ochronie przed nadużyciami władzy, kłamstwami oraz wojenną propagandą”.

Więcej na tvn24.pl

Sprawdź także

Pacyfikacja Kolegium SN

Do podjęcia uchwał Kolegium Sądu Najwyższego wymagana jest rzeczywista obecność co najmniej 2/3 liczby jego …