Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Senat nie chce A. Dudzińskiej

Senat nie chce A. Dudzińskiej

Senat odrzucił w piątek  kandydaturę Dudzińskiej. Po raz kolejny nie wybrano zatem Rzecznika Praw Dziecka
Senatorowie nie wyrazili zgody na powołanie Agnieszki Dudzińskiej na Rzecznika Praw Dziecka. We wtorek kandydatka PiS została powołana na to stanowisko przez Sejm.

Dudzińska była związana z Instytutem Studiów Politycznych PAN. Działała również w stowarzyszeniu Nie-Grzeczne Dzieci i była wiceprezesem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W Warszawie starała się m.in. i mieszkaniu i szkoły, które byłyby przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami.

***

Oświadczenie HFPC ws. powołania nowego Rzecznika Praw Dziecka

Helsińska Fundacja Praw Człowieka ze smutkiem przyjmuje okoliczności towarzyszące powołaniu nowego Rzecznika Praw Dziecka. Związane z nim zakulisowe gry, manipulacje publicznymi wypowiedziami, a w końcu dwukrotne odrzucenie, z bliżej niesprecyzowanych powodów, tej samej kandydatki, zgłoszonej przez rządzącą większość parlamentarną, nie licuje z powagą władzy ustawodawczej.

W tym kontekście jawią się one jako przejaw maksymalnego upolitycznienia procedury powołania Rzecznika Praw Dziecka, co ma swoje negatywne konsekwencje. Po pierwsze trwale zniechęca to ekspertów do udziału w procedurze powołania na ten urząd, a także na inne stanowiska państwowe. Jednocześnie automatycznie podważa mandat i niezależność przyszłego Rzecznika, niezależnie od tego, kto ostatecznie zostanie powołany na to stanowisko.

Z drugiej zaś strony stanowi przejaw lekceważącego traktowania urzędu Rzecznika Praw Dziecka, a przez to również zagadnienia ochrony praw dziecka w ogólności i wszystkich osób w nią zaangażowanych.

Dlatego też Helsińska Fundacja Praw Człowieka wzywa do transparentnego przeprowadzania procedury powołania nowego Rzecznika Praw Dziecka, w oparciu o merytoryczną ocenę zgłaszających się kandydatów, udział społeczeństwa obywatelskiego, a także gruntowną debatę na temat wyzwań w obszarze przestrzegania praw dziecka w Rzeczpospolitej Polskiej.

 

***

Nowy Rzecznik Praw Dziecka

Sejm powołał Agnieszkę Dudzińską na Rzecznika Praw Dziecka. Za jej wyborem głosowało 232 posłów, 184 było przeciw, a 3 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Agnieszka Dudzińska będzie nowym Rzecznikiem Praw Dziecka – zdecydował Sejm. Za kandydaturą Dudzińskiej zagłosowało 232 posłów, 184 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. Teraz powołanie musi zatwierdzić uchwałą Senat.Na poprzednim posiedzeniu izby, zgłoszona przez Prawo i Sprawiedliwość Agnieszka Dudzińska nie uzyskała wymaganej większości głosów. PiS zgłosiło ją ponownie.Dotychczas funkcję Rzecznika Praw Dziecka pełnił Marek Michalak. Wybrano go na to stanowisko w 2008 roku. Jego druga kadencja upłynęła 27 sierpnia.Agnieszka Dudzińska nowym Rzecznikiem Praw DzieckaAgnieszka Dudzińska jest z wykształcenia socjologiem. Angażuje się we wspieranie osób z niepełnosprawnościami. W latach 2013-2014 była wiceprezesem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.Reklama
Szerokim echem odbiła się w mediach wypowiedź Dudzińskiej na temat homoseksualizmu, która padła na początku października na posiedzeniu sejmowej komisji.Pytana o problemy dzieci homoseksualnych kandydatka na RPD stwierdziła, że panuje obecnie „zagrożenie” w związku z „modą na homoseksualizm”. Mówiła, że „nie należy wzmacniać tendencji demoralizujących”. Zaznaczyła jednak, że jako rzeczniczka nie będzie pomijać dzieci homoseksualnych, szczególnie w przypadkach, gdy są ofiarami prześladowania i hejtu. – Będę takich dzieci bronić jak własnych – zapewniła. Dodała również, że niezbędna jest edukacja seksualna w szkole.Kontrowersje wokół wyboru Rzecznika Praw DzieckaAgnieszka Dudzińska jest kolejną kandydatką PiS na RPD. Wcześniej rekomendowano Sabinę Zalewską, jednak nie uzyskała ona poparcia sejmowej komisji. Zalewska przedstawiana była jako „psycholog rodziny, pedagog społeczny i mediator rodzinny”. Występowała jako ekspert w programach m.in. TVP i TV Republika.”Tygodnik Powszechny” opisywał, że Zalewska w swoich pracach naukowych skopiowała duże fragmenty pochodzące z tekstów innych autorów, często nie oznaczając ich jako cytaty. Według tygodnika, Zalewska dokonała w ten sposób plagiatu. Ona sama twierdziła jednak, że „TP” opierał się tylko na szkicach, na podstawie których później powstawały ostateczne wersje jej artykułów
Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24083995,agnieszka-dudzinska-wybrana-na-rzecznika-praw-dziecka-kandydature.html#s=BoxOpLink

Sprawdź także

Szykany sędziów trwają

STANOWISKO WOBEC DZIAŁAŃ  PRZEMYSŁAWA  RADZIKA I PIOTRA SCHABA W SĄDZIE APELACYJNYM W WARSZAWIE Pismami z …