Strona główna / Temat Tygodnia / O godność Temidy

O godność Temidy

Sondaż IBRIS – Polacy chcą zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa i Trybunale Konstytucyjnym. W pierwszej kolejności!

53,3 proc. respondentów chce przywrócenia niezawisłości sędziowskiej, 51,4 proc. uważa, że należy odbudować Trybunał Konstytucyjny, a 52 proc. chce zbudowania niezależnej Krajowej Rady Sądownictwa. Przywrócenia niezawisłości sędziowskiej chce 53,2 proc., usunięcia z sądownictwa wszystkich osób nominowanych za rządów PiS – 34,2 proc. ankietowanych, a wykonania wyroków TSUE i ETS 33,3 proc.

Sondaż został zlecony przez Rzeczpospolitą.

Aż 53,3 proc. respondentów chce przywrócenia niezawisłości sędziowskiej, 51,4 proc. uważa, że należy odbudować Trybunał Konstytucyjny, a 52 proc. chce zbudowania niezależnej Krajowej Rady Sądownictwa. Przywrócenia niezawisłości sędziowskiej chce 53,2 proc., usunięcia z sądownictwa wszystkich osób nominowanych za rządów PiS – 34,2 proc. ankietowanych, a wykonania wyroków TSUE i ETS 33,3 proc.

Sondaż: Wybory opozycji chcą niezależnej KRS

To wnioski, które płyną z sondażu IBRIS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Aż 26,6 proc. pytanych nie ma zdania lub nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, które elementy przywrócenia praworządności w Polsce są najważniejsze. Zbudowania niezależnej KRS najbardziej oczekują wyborcy obozu liberalno-demokratycznego (KO+PL2050+PSL+Lewica) – 75 proc., z wyborców PiS tylko 31 proc. i 35 proc. Konfederacji.

Za odbudową TK jest aż 84 proc. wyborców KO, Trzeciej Drogi i Lewicy, jedynie 21 proc. głosujących na PiS i 24 proc. wyborców Konfederacji, i również więcej kobiet (55 proc.) niż mężczyzn (49 proc.), dominują wyborcy 70+ (70 proc.), ale i młodsi, 40–49 (63 proc.) i 50–59 (61 proc.), zarówno w małych miejscowości do 50 tys. mieszkańców (61 proc.), średnich miastach (56 proc.) i dużych miastach (56 proc.), bez względu na wykształcenie (w każdym przedziale powyżej 50 proc.) i lepiej wykształconych (wyższe wykształcenie – 60 proc.).

Wnioski z sondażu: Polacy przywiązani do praworządności

– Sondaż pokazuje przywiązanie Polaków do wartości składających się na praworządność, pragnienie niezawisłości sędziowskiej, a ścieżką jest przywrócenie KRS, odbudowa autorytetu TK i dążenie do niezawisłości sędziowskiej – mówi „Rz” Marcin Duma, prezes IBRIS. Szef Instytutu zwraca uwagę również na mniejszy odsetek osób, które oczekują usunięcia z sądownictwa osób nominowanych w trakcie rządów PiS, dodając zarazem, że „niekoniecznie są to specjaliści z dziedziny prawa”, a też prawie 27 proc. respondentów nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie.

Sprawdź także

Pamiętajmy o prawie UE

Komunikat Ministra Sprawiedliwości w sprawie standardów w zakresie prawa do rzetelnego procesu W związku z …