Najnowsze informacje
Strona główna / Temat Tygodnia / Obchody 4 czerwca 1989 r.

Obchody 4 czerwca 1989 r.

Obchodom 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r., które w sobotę rozpoczęły się w Gdańsku, towarzyszą m.in. debaty i spotkania w Strefie Społecznej, czyli namiotowym miasteczku, które wyrosło naprzeciwko głównego wejścia do Europejskiego Centrum Solidarności.
Spore grono słuchaczy, zwłaszcza młodych ludzi, przyciągnęła dyskusja „O wolności z perspektywy trzech pokoleń” z udziałem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, Jerzego Kiszkisa, aktora i opozycjonisty oraz Sebastiana Przybyła, ucznia XV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.

– Nie narzucajcie sobie ograniczeń – mówiła Dulkiewicz do młodej publiczności. – Jeżeli w środku jesteście wolni, to możecie zmieniać świat

Tort Wolności w Poznaniu

O godzinie 16:00 w sobotę 1 czerwca zebrani na placu Wolności mieszkańcy miasta mogli posmakować Tortu Wolności – to niezwykły wypiek w kształcie mapy Poznania, ważący 89 kg, który upamiętnia wydarzenia z 1989 roku. Do pracy nad tortem przystąpiliśmy od razu po pierwszych rozmowach z Miastem – mówił Jurij Gorobczyszyn, cukiernik. Jego kształt będzie nawiązywał do mapy Poznania z podziałem na dzielnice. Zaplanowaliśmy malinowo-kokosowy smak, dzięki temu tort w przekroju będzie biało-czerwony. To idealne nawiązanie do rocznicy wyborów, którą chcemy uczcić – dodał.

„Krok ku Wolności w Wielkopolsce”

„Wybory w czerwcu 1989 roku bez wątpienia wygrała strona wolnościowa i był to przysłowiowy pierwszy klocek domina, który – przewracając się – spowodował kolejne zmiany. Warto tę datę honorować w naszej świadomości narodowej jako datę przełomu. Warto to robić wznosząc się ponad personalne i polityczne animozje, bo jest to data kluczowa dla historii naszej części Europy”, mówi Marszałek Marek Woźniak. Z jego inicjatywy powstała wystawa „Krok ku Wolności. Wybory czerwcowe 1989 w Wielkopolsce”, której partnerem jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. To odzew na zaproszenie do wspólnego świętowania 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, skierowane do polskich samorządów przez Województwo Pomorskie i Miasto Gdańsk, organizowanego pod hasłem „Rok Wolności i Solidarności” .

Od 3 czerwca do 29 czerwca będzie mógł obejrzeć ją każdy zainteresowany historią tamtych przełomowych wydarzeń. Ekspozycja, ujęta w formę pięciu sześcianów, prezentować będzie m.in. kopie archiwalnych dokumentów i zdjęć przybliżających fenomen powstania Komitetów Obywatelskich przy NSZZ „Solidarność” czy będących fotograficznym zapisem rozmów Okrągłego Stołu. Na wystawie pokazane zostaną też plakaty wyborcze z kampanii poprzedzającej wybory czerwca 1989. Ciekawym aspektem ekspozycji będzie również przedstawienie losów wielkopolskich posłów i senatorów, którzy odegrali znaczącą rolę w regionie w tamtym czasie. Nadzór merytoryczny nad wystawą sprawują Rafał Reczek i Konrad Białecki z poznańskiego oddziału IPN.

4 czerwca u RPO
4 czerwca 1989 r. to jedna z najważniejszych dat w historii najnowszej Polski. Właśnie wtedy odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory – owoc obrad Okrągłego Stołu. Aby wspólnie świętować ten dzień otwieramy Biuro RPO na spotkania wokół wyborów, historii, demokracji. Przypominamy jak ważne to pojęcia. Ale to nie wszystko. Zapoznajemy odwiedzające nas osoby z misją i zasadami działania urzędu.

PROGRAM
16.30 – 18.30 DEBATA: JAK ROZUMIEMY 4 CZERWCA 1989 ROKU? CO DLA NAS ZNACZY DZIŚ

Debatę prowadzi: Artur Wolski
Paneliści:

dr Hanna Machińska, Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich
Wojciech Hermeliński, sędzia Trybunału Stanu w stanie spoczynku, były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej
prof. Andrzej Paczkowski, Instytut Studiów Politycznych PAN
Arkadiusz Walczak, dyrektor Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń w Warszawie
Grażyna Plebanek, pisarka, felietonistka
Piotr Podemski, historyk i politolog, ekspert ds. edukacji historycznej i obywatelskiej, Uniwersytet Warszawski

15.00 – 19.00 Na dziedzińcu Biura odbędzie się również:

„KINO PRAW CZŁOWIEKA” - na dziedzińcu Biura możecie obejrzeć projekcję filmów dokumentalnych w kinie plenerowym
CZYM DLA CIEBIE JEST WOLNOŚĆ? – tworzymy mapę pojęć wolności
„WIOSKA PRAW CZŁOWIEKA” – współpracujące organizacje pokazują działalność w dziedzinie ochrony praw człowieka, demokracji, wspólnoty europejskiej
BARIEROŁAMACZ – zobacz/poczuj jak na świat patrzy osoba z niepełnosprawnością – Spółdzielnia Socjalna FADO
Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poland - zapoznaj się z projektami, rozpocznij współpracę
Przyłącz się do akcji #HEJTMINIEGRA WOŚP
SKARGA DO RZECZNIKA - pracownicy Biura RPO udzielają informacji prawnej. Istnieje możliwość złożenia wniosku do Rzecznika.
KAWIARNIA POD CHMURKĄ
KĄCIK MAŁEGO OBYWATELA - dla dzieci przygotowaliśmy gry i zabawy edukacyjne.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH – sąsiadów, turystów, spacerowiczów, przechodniów.

Sprawdź także

Tajni sędziowie TK

Stefan Drzazga jr.: Zadania dla Ministra Sprawiedliwości w kwestii jawności oświadczeń majątkowych sędziów Trybunału Kwestią …