Strona główna / Aktualności / Obchody Święta Policjantów

Obchody Święta Policjantów

W piątek 24 lipca policjanci w całej Polsce obchodzą swoje święto. Ustanowił je 21 lipca 1995 r. Sejm na mocy nowelizacji ustawy o Policji. Święto nawiązuje swoją datą do przedwojennych tradycji ? Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. Obchodzący dziś swoje święto polscy policjanci od lat ciesządużym zaufaniem społecznym, a Policja jest pod tym względem w czołówce instytucji publicznych. W ubiegłym roku ta formacja cieszyła się zaufaniem 71 proc. badanych przez CBOS, o 5 proc. więcej niż rok wcześniej.
Z okazji święta w Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa ?90 lat kobiet w Policji?. Organizatorem spotkania była Parlamentarna Grupa Kobiet. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, premier Ewa Kopacz, wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska, minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, przedstawiciele Policji, parlamentarzyści i naukowcy. Rolę kobiet w polskiej Policji, a także ich postrzeganie w społeczeństwie podkreślała dziś marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Mówiła o trudnościach jakie napotykały kobiety chcące służyć w tej formacji. – Polki tak jak nikt inny potrafiły przełamać schematy i społeczno-kulturowe uprzedzenia ? zaznaczyła. Marszałek zwróciła uwagę, że jeszcze 90 lat temu panie zainteresowane służbą mundurową podlegały bardzo restrykcyjnym wymogom. ? Przy naborze do współczesnej służby ważne są indywidualne predyspozycje kandydata i nie decyduje już o tym płeć. Charakter, umiejętności i wiedza to cechy które decydują o karierze kobiet funkcjonariuszek ? powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.
Marszałek podkreśliła też ważną rolę policjantek i odpowiedzialność zawodową jaka na nich spoczywa. Wspomniała również o wadze równouprawnienia w służbach mundurowych. – Potrzebujemy jeszcze lepszych rozwiązań prawnych i organizacyjnych, dających pełniejszą niż dotychczas gwarancję respektowania zasad równości w służbach mundurowych ? powiedziała. Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska pogratulowała także Irenie Doroszkiewicz, która dziś jako pierwsza kobieta w historii polskiej Policji otrzymała z rąk prezydenta nominację generalską. Premier Ewa Kopacz inaugurując dzisiejsze spotkanie podkreślała rolę silnych kobiet we współczesnym świecie. ? Cieszę, się że wreszcie wszyscy doceniamy postawę polskich kobiet: zdecydowanych, zdeterminowanych z charakterem, które potrafiły ? i potrafią – sprawdzać się na różnych polach ? powiedziała. Szefowa rządu zwróciła też uwagę na zmiany jakie zaszły w mentalności polskich obywateli przez ostatnie 90 lat. ? Dziś widok kobiety w mundurze nikogo już nie dziwi ? podkreśliła Ewa Kopacz. Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska witając uczestników konferencji wspomniała również o niezwykłych obowiązkach jakie nakłada na funkcjonariuszkę służba w Policji. – Służba ta wymaga najwyższego profesjonalizmu, ale też odpowiedzialności, poczucia misji, odwagi, a kiedy to konieczne ofiarności ? dodała minister. Teresa Piotrowska podkreśliła też profesjonalizm i osiągnięcia polskich policjantek. – Kobiety w Policji kształtują relacje wewnętrzne, podnoszą standardy i budują relacje międzynarodowe ? powiedziała szefowa MSW. Minister złożyła również życzenia funkcjonariuszom Policji w przeddzień ich święta – Dzięki Wam Państwo może działać spokojnie i stabilnie. Obywatele mogą czuć się bezpiecznie. Policja dobrze służy Polsce ? powiedziała. Podczas otwarcia spotkania głos zabrała także wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska. Nawiązała ona do historii obecności kobiet w Policji i w polskim parlamentaryzmie. Jak podkreśliła, z zadowoleniem obserwuje zmiany jakie zaszły w formacjach mundurowych.
Zaproszonym policjantkom dziękowała również przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet Bożena Szydłowska. Wspomniała, iż w polskiej policji na różnych stanowiskach pracuje 15 tysięcy kobiet, a wiele z nich piastuje odpowiedzialne kierownicze funkcje. – Zaangażowanie i ofiarność z jaką służycie zasługują na najwyższe uznanie ? powiedziała przewodnicząca.

Konferencja ?90 lat kobiet w polskiej Policji? wpisuje się w obchody przypadającego 24 lipca Święta Policji. Święto zostało ustanowione przez Sejm 21 lipca 1995 r. na mocy nowelizacji ustawy o urzędzie Ministra Spraw Wewnętrznych, o Policji, o Urzędzie Ochrony Państwa, o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw. Spotkanie poświęcone było trzem blokom dyskusyjnym, w tym historii i współczesności kobiet w Policji, sytuacji kobiet w służbach mundurowych w Polsce i za granicą oraz zagranicznym doświadczeniom oraz kwestiom dyskryminacji. Podczas debaty wymieniono doświadczenia i przedstawiono sytuację kobiet służących w formacjach mundurowych za granicą oraz w takich organizacjach jak Interpol i Europol. Uczestnicy konferencji zapoznali się też z działaniami Europejskiej Sieci Policjantek. Wśród tematów dyskusji znalazły się też kwestie dyskryminacji i przywództwa kobiet w służbach mundurowych.

Sprawdź także

Bezprawność neoKRS

NeoKRS łamie europejskie standardy. Europejski Instytut Prawa ELI o konieczności zapewnienia niezależności rad sądownictwa od …