Strona główna / Szczypta soli / Obrońcy demokracji

Obrońcy demokracji

Kampania wyborcza jeszcze się oficjalnie nie rozpoczęła ale niektóre partie wykorzystują do tego Trybunał Konstytucyjny. Wielogodzinna rozprawa w trybunale w sprawie kodeksu wyborczego nie zakończyła się wydaniem orzeczenia. Po wysłuchaniu stron i serii pytań, rozprawę odroczono. Wyrok zapadnie w najbliższą środę. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przekonywali, że nowy kodeks wyborczy jest sprzeczny z konstytucją. Poparł ich prokurator generalny. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie ma ogromne znaczenie bo zadecyduje o kształcie zbliżającej się kampanii wyborczej. Od sędziów TK zależy także, czy senatorów będziemy wybierać w jednomandatowych okręgach czy tak jak 4 lata temu w okręgach, gdzie głosuje się na od 2 do 4 senatorów. Orzeczenie może znieść lub utrzymać zakaz agitacji wyborczej na billboardach i poprzez płatne reklamy telewizyjne. Sędziowie zdecydują także, czy osoby niepełnosprawne i starsze mogą głosować przez pełnomocnika.
Nowe regulacje wyborcze zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Poseł Arkadiusz Mularczyk przekonywał wczoraj, że nowy kodeks wyborczy „wpisuje się w tendencję ograniczania praw opozycyjnych partii politycznych”. Broniący nowych regulacji wyborczych poseł Platformy Obywatelskiej Grzegorz Karpiński przypomniał, że Sejm uchwalił je jednogłośnie, więc nie może być mowy o żadnych ukrytych motywach politycznych. – Sejm jednogłośnie się pomylił – zawyrokował eurodeputowany PiS Janusz Wojciechowski. Jedną z najważniejszych „pomyłek” jest niejasność co do obowiązywania starych lub nowych przepisów.
Przy uchwalaniu kodeksu wyborczego posłowie zdecydowali, że jeśli prezydent RP zarządzi wybory w lipcu, to odbędą się one na dotychczasowych zasadach, jeśli zrobi to jednak w sierpniu (ma na to czas do 7 sierpnia), to kampania i głosowanie zostaną przeprowadzone zgodnie z nowym kodeksem wyborczym.
Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział już, że bez względu na decyzję TK wybory będą jednodniowe dlatego przyjmowanie przez PiS pozycji Rejtana w rzekomej obronie zagrożonej demokracji budzi niesmak.

Sprawdź także

Czytać ze zrozumieniem

Pegasus legalny! – zatriumfował na portalu X były pisowski wiceminister służb specjalnych Maciej Wąsik, zarządzając …