Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Od współczucia do nienawiści

Od współczucia do nienawiści

Jeszcze pół roku temu młodej kobiecie współczuła cała Polska i modliła się, aby matce zwrócono porwane dziecko. Kraj oniemiał, gdy rzekomo porwane dziecko odnaleziono martwe, a ciałko półrocznej Madzi ukryła matka. Tylko naiwni mogli sądzić, że śmierć dziecka była przypadkowa. Po półrocznym śledztwie matce dziecka postawiono zarzut zabójstwa. Grozi jej nawet dożywocie. Katarzyna W. – matka półrocznej Magdy – została decyzją sądu aresztowana na trzy miesiące. Zanom złożono do sądu wniosek o areszt, prokuratura poinformowała, że przeprowadzone czynności, w tym uzyskana opinia biegłych, pozwoliły na zmianę zarzutu wobec Katarzyny W. na zarzut zabójstwa. Rzeczniczka prokuratury Marta Zawada-Dybek poinformowała, że prokuratura uzyskała opinię Zakładu Medycyny Sądowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. – Ta opinia została wydana w oparciu o dwie inne opinie, w tym opinię Gdańskiego Zakładu Medycyny Sądowej. Biegli na zlecenie prokuratury odpowiadali na pytanie, jaka była przyczyna zgonu sześciomiesięcznej Magdy z Sosnowca i w tym zakresie przeprowadzili szczegółowe badania histopatologiczne i toksykologiczne – powiedziała Zawada-Dybek.
Nie poinformowano, czy Katarzyna W. przyznała się do winy. Śledztwo trwa nadal i trudno przesądzać. Czy w ławie oskarżonych Katarzyna W. zasiądzie sama czy też z tym, którzy jej pomagali w dokonaniu zabójstwa lub potem. Niemniej już niektóre partie polityczne chcą na ludzkim nieszczęściu zbić kapitał.
Solidarna Polska zaapelowała, aby podnieść wysokość kary za zabicie dziecka. Zdawać by się mogło, że tak wybitny prawnik, jak Zbigniew Ziobro, było, nie było, były minister sprawiedliwości odróżnia przestępstwo dzieciobójstwa od zabójstwa, ale jak widać, pozory mylą. Zamiast apelować o podwyższanie kar, trzeba wprowadzić realny system monitoringu i nadzoru nad dziećmi. Nie może być tak, że dziecko znika, a nikt nie wie co się z nim stało.

Sprawdź także

Sędzia pozywa System

Publicznych przeprosin i wysokiego zadośćuczynienia domaga się sędzia Igor Tuleya od 11 osób, w tym …