Finansowanie pomostowe
Strona główna / Szczypta soli / Odrzucona skarga Ordo Iuris

Odrzucona skarga Ordo Iuris

Sąd Unii Europejskiej odrzucił wniesioną przez Fundację Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris skargę o stwierdzenie nieważności rezolucji Parlamentu Europejskiego. Rezolucja z 26 listopada 2020 r. dotyczyła faktycznego zakazu aborcji w Polsce.

Tę informację przekazał na Twitterze Ireneusz Kolowca z Trybunału Sprawiedliwości UE. Jak poinformował, sąd uznał skargę Ordo Iuris jako „oczywiście niedopuszczalną”.

Jesienią ubiegłego roku Parlament Europejski przyjął rezolucję, dotyczącą „faktycznego zakazu prawa do aborcji w Polsce”. Została ona przygotowana przez pięć grup politycznych: Europejską Partię Ludową, Socjalistów i Demokratów, Odnowić Europę, Zielonych i GUE po tym, jak wyrok ws. aborcji wydał Trybunał Konstytucyjny.
455 europosłów poprało wówczas rezolucję, 145 było przeciw, a 71 europosłów wstrzymało się od głosu.
PE w rezolucji „zdecydowanie potępił” orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące aborcji w Polsce, uważając, że „orzeczenie to zagraża zdrowiu i życiu kobiet”.

Zdaniem europosłów, „ograniczenie lub zakazanie prawa do aborcji w żaden sposób nie eliminuje aborcji, a jedynie spycha ją do podziemia, prowadząc do wzrostu liczby nielegalnych, niebezpiecznych, tajnych i zagrażających życiu aborcji”.

Sprawdź także

Niewiedza M. Wójcika

Zdaniem wiceministra Michała Wójcika Belgom nie wypada krytykować rządu PiS, bo ich kraj powstał ledwie …