Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Ogólnopolski protest studentów

Ogólnopolski protest studentów

W 11 polskich miastach i Brukseli na ulice wyszli w środę studenci. Protestowali przeciwko rządom PiS. W sumie w manifestacjach wzięło udział ok. 2 tys. osób.Studenci protest ogłosili na początku stycznia. Zwoływali się na portalach społecznościowych. Akces zgłosiło 11 najważniejszych ośrodków uniwersyteckich, m.in. Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań i Lublin.
Inicjatywa była oddolna.
X X X
W środę w całej Polsce będą protestować studenci. W Poznaniu spotkają się o godz. 16 na placu Wolności. Jednym z powodów wystąpień studentów jest wprowadzana obecnie reforma edukacji. Wśród postulatów znajduje się jeden szczególnie nam bliski: ?Chcemy żyć w państwie, w którym instytuty badawcze i instytucje kultury są niezależne, a programy nauczania
szkół i uczelni oparte są na wiedzy naukowej? ? napisał Związek Nauczycielstwa Polskiego na swoim profilu Facebookowym. Studenci chcą pokazać, że sytuacja w kraju nie jest obojętna młodym ludziom. Będą manifestować w obronie konstytucji, wolności zgromadzeń, niezależności instytucji naukowych, kulturalnych oraz mediów. Domagać się równości wobec prawa, realnej ochrony dla ofiar przemocy, respektu dla praw człowieka i szacunku dla środowiska naturalnego. Wystąpią przeciwko osłabianiu pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Jako pierwszy protest zapowiedział Wrocław. Wkrótce dołączył Gdańsk, Kraków, Lublin, Łódź, Szczecin, Toruń, Warszawa, a także polscy studenci z Brukseli. Choć impulsem do zwołania protestów jest polityka obecnie rządzących krajem, młodzi nie chcą być kojarzeni z żadnym ugrupowaniem opozycyjnym. Zastrzegli by na plac Wolności nie przynosić transparentów z logo partii i stowarzyszeń, dozwolone będą jedynie niewielkie przypinki.
Poznański protest już w grudniu zapowiedziany został w mediach społecznościowych i bardzo szybko zgromadził ponad 5 tys. zainteresowanych. W czwartek 19 stycznia jego zapowiedź znikła jednak z Facebooka. ? Ktoś włamał się na moje konto i usunął wydarzenie. Zgłosiłem już sprawę policji ? mówi Łukasz Sakowski, student biologii na Uniwersytecie Przyrodniczym, organizator poznańskiego protestu. Zapowiedział wydarzenie ponownie i po czterech dniach ma ono już ponad tysiąc zainteresowanych. Organizatorzy liczę, że oprócz studentów na plac przyjdą także nauczyciele ? szkolni i akademiccy oraz uczniowie szkół średnich. Organizując manifestację zabiegali o pomoc różnych instytucji. Plakaty z zapowiedzią chcieli rozwiesić m.in. w centrach handlowych. Jedynym, które się na to zgodziło, jest King Cross Marcelin.
Oficjalnego poparcia odmówili działacze samorządów studenckich. Porozumienie Samorządów Studentów Uczelni Poznańskich wydało formalne pismo, w którym dystansuje się wobec manifestacji. ? Obawiamy się, że protest może przybrać formę manifestacji o charakterze politycznym, co mogłoby wpłynąć na wizerunek środowiska studenckiego ? napisali przedstawiciele 12 poznańskich uczelni, publicznych i niepublicznych.
Źródło: Gazeta Wyborcza

Sprawdź także

500.000 euro kary dziennie

Pół miliona euro dziennie za każdy dzień zwłoki w zastosowaniu się do decyzji Trybunału – …