Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / ONZ z wolnymi sędziami

ONZ z wolnymi sędziami

„Potępiam takie lekceważenie rządów prawa”. Sprawozdawca ONZ „solidarny z sędzią Juszczyszynem”

Sędziowie nie mogą być osobiście karani za jakiekolwiek decyzje sądowe przy stosowaniu prawa międzynarodowego lub krajowego – stwierdził Jose Igreja Matos, przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów. Wtóruje mu sprawozdawca ONZ do spraw niezależności sędziów, który napisał, że sędzia Paweł Juszczyszyn „został zawieszony jedynie za wykonywanie funkcji konstytucyjnej. Potępiam takie lekceważenie rządów prawa” – napisał na Twitterze Diego García-Sayán.

Sędzia Paweł Juszczyszyn został zawieszony w pełnieniu swoich obowiązków we wtorek przez nieuznawaną przez Sąd Najwyższy Izbę Dyscyplinarną. Decyzji Izby Dyscyplinarnej nie uznał za wiążącą sam sędzia, który w środę pojawił się w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, gdzie miał orzekać. Z wokandy zdjęto jednak sprawę, w której Juszczyszyn jest członkiem składu orzekającego. Oficjalnym powodem była nagła choroba przewodniczącego składu.

„Potępiam lekceważenie rządów prawa”

W obronie zawieszonego wystąpił między innymi Jose Igreja Matos, przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów (EAJ), który w oficjalnym piśmie, opublikowanym na Twitterze, stwierdził, iż „należy zdecydowanie podkreślić, że sędziowie nie mogą być osobiście karani za jakiekolwiek decyzje sądowe przy stosowaniu prawa międzynarodowego lub krajowego, a w szczególności surowymi ograniczeniami wynagrodzeń. (…) Europejskie Stowarzyszenie Sędziów jest głęboko zaniepokojone rozpadem niezależności sądownictwa w Polsce” – podkreślił.

W geście poparcia list przewodniczącego EAJ udostępnił w mediach społecznościowych Diego García-Sayán, specjalny sprawozdawca ONZ do spraw niezależności sędziów. „Chciałbym wyrazić moją solidarność z sędzią Pawłem Juszczyszynem, który został zawieszony jedynie za wykonywanie funkcji konstytucyjnej. Potępiam takie lekceważenie rządów prawa” – napisał na Twitterze przedstawiciel Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Sprawdź także

Obywatelski projekt TK

Oświadczenie Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego ws. potrzeby zmiany podstaw prawnych funkcjonowania Trybunału …