Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Opamiętajcie się

Opamiętajcie się

„Auschwitz nie spadło z nieba. Zaczęło się od drobnych form prześladowania Żydów. To się wydarzyło, to znaczy, że się może wydarzyć wszędzie. Dlatego trzeba bronić praw człowieka” – mówił podczas obchodów 75 rocznicy wyzwolenia obozu Auchwitz-Birkenau Marian Turski. Jest jednym z nielicznych ocalałych z tego obozu śmierci.

Marian Turski

W swoim poruszającym, bo niestety wciąż aktualnym przemówieniu, Marian Turski apelował: – „Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie kłamstwa historyczne, a przeszłość jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana, ponieważ istotą demokracji jest to, że większość rządzi, ale jednocześnie muszą być chronione prawa mniejszości. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne”.
„Oto, co chciałbym powiedzieć przede wszystkim mojej córce, mojej wnuczce i ich rówieśnikom, młodemu pokoleniu – jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny! Bo jeżeli nie, to nawet się nie obejrzycie, jeśli na Was, Waszych potomków jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba” – zakończył Marian Turski.

Sprawdź także

SN o”czystym powietrzu”

Sąd Najwyższy wypowiedział się ws. smogu w polskich miastach. „Ten pogląd za kilka lat będzie …