Finansowanie pomostowe
Strona główna / Szczypta soli / Order od Dudy to hańba

Order od Dudy to hańba

Rodzina Jana Lityńskiego, byłego opozycjonisty, który zginął w trakcie próby ratowania psy, nie chce, by został on pośmiertnie odznaczony z rąk Andrzeja Dudy. Kancelaria Prezydenta wstępnie sondowała temat nadania mu orderu Orła Białego. Rodzina nie pozostawiła jednak urzędnikom żadnych złudzeń.

Lityński – według relacji jednej z bliskich jej osób – już w ub.r. krytycznie podchodził do przyjęcia orderu Orła Białego przez rodzinę opozycjonisty Henryka Wujca.

Decyzja rodziny Lityńskiego wynika z tego, że on sam nie chciałby takiego odznaczenia. W maju 2020 r. napisał nawet list do Dudy, w którym ostro go zrugał.

„Każdemu prezydentowi, człowiekowi wybranemu w powszechnym głosowaniu Polaków, należy się szacunek. Jednak Pan od samego początku swojego urzędowania robił wszystko, by zniszczyć godność sprawowanego przez Pana urzędu” – napisał, krytykując jego działania wobec Trybunału Konstytucyjnego.

„I wszystkie dalsze Pana posunięcia nosiły te same cechy – działania na rzecz rządzącego obozu, łamanie prawa i Konstytucji. Mam głęboką nadzieję, że ocenią to w przyszłości niezawisłe organa sądownicze wolnej Polski” – dodał.

Sprawdź także

Obajtek beatyfikowany???

Abp Skworc podziękował Orlenowi. Słowa arcybiskupa Wiktora Skworca nt. przejęcia spółki Polska Press przez PKN …