Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Ordo Iuris w SN

Ordo Iuris w SN

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. Nowo powołani sędziowie złożyli wobec Prezydenta RP ślubowanie.

Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” ocenił sytuację wśród sędziów w związku z nowymi nominacjami prezydenta. Jego zdaniem decyzja prezydenta „pogłębi chaos prawny”, ponieważ „obowiązuje wciąż postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który wstrzymał skuteczność uchwały Krajowej Rady Sądownictwa” przedstawiającej Stępkowskiego na stanowisko w SN. Za chwilę na salę rozpraw orzekać w ludzkich sprawach wejdzie osoba, co do której skuteczności powołania istnieją ogromne wątpliwości, która przeszła konkurs przed upolitycznioną Krajową Radą Sądownictwa i której status może być wkrótce zakwestionowany przez choćby Trybunał [Sprawiedliwości Unii Europejskiej – red.] w Luksemburgu – ocenił Przymusiński. Ponadto – zdaniem Przymusińskiego – „konkurs, w którym pan Stępkowski brał udział przed KRS, był w tak dużym stopniu prowadzony pod presją czasu, w sposób niedbały, że Rada nawet nie zauważyła, że przedstawia do powołania osobę, która nie ma wyłącznie polskiego obywatelstwa, co jest warunkiem”. – Pan Stępkowski oczekiwał kilka miesięcy na powołanie, aż uprawomocni się decyzja o tym, że traci obywatelstwo Wielkiej Brytanii – wskazał sędzia z „Iustitii”. (http://www.tvn24.pl)

Do pełnienia urzędu na stanowisku powołani zostali:

sędziowie Sądu Najwyższego

Jacek BŁASZCZYK i Aleksander STĘPKOWSKI

sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego: Elżbieta KOWALIK-GRZANKA i Przemysław SZUSTAKIEWICZ

sędziowie sądów apelacyjnych

Małgorzata GOLDBECK-MALESIŃSKA

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

Maciej ROZPĘDOWSKI

Sąd Apelacyjny w Poznaniu

sędziowie sądów rejonowych

Karol CHAPIŃSKI

Sąd Rejonowy w Koninie

Katarzyna KSEPKO

Sąd Rejonowy w Wałczu
Emilia KURPIK

Sąd Rejonowy w Wałczu

Andrzej MARKOWICZ

Sąd Rejonowy Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu

Małgorzata MISZCZUK-RZEŹNICZAK

Sąd Rejonowy w Żarach

Jan OLSZANOWSKI

Sąd Rejonowy Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu

Katarzyna ORZEŁ

Sąd Rejonowy w Chodzieży

Agnieszka SKIERA-BILSKA

Sąd Rejonowy w Kole

Tomasz SZAFRANIEC

Sąd Rejonowy w Żarach

***
Aleksander Stępkowski – radykalny zwolennik zakazu aborcji i przeciwnik „ideologii gender” – będzie jak się okazuje sędzią Sądu Najwyższego, choć wcześniej były zastrzeżenia czy spełnia wymogi formalne. 20 lutego na sędziego SN powołał go prezydent Andrzej Duda

Aleksander Stępkowski to współzałożyciel i pierwszy prezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, znanego z promocji ultrakatolickich poglądów. Z usług Ordo Iuris korzysta wielu ministrów rządu PiS, m.in. ministerstwo rodziny czy ministerstwo edukacji.
Stępkowski w ubiegłym roku zgłosił swoją kandydaturę w pierwszym naborze do Sądu Najwyższego ogłoszonym przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Nowa KRS została powołana z naruszeniem Konstytucji, jej sędziowskich członków powołali posłowie PiS i Kukiz’15.
Jego kandydatura zyskała akceptację nowej KRS i założyciel Ordo Iuris dostał rekomendację do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, nowej Izby wprowadzonej do SN przez PiS-owską ustawę. Prezydent na jesieni go jednak nie powołał z wraz z innymi nominatami wskazanymi przez niekonstytucyjną KRS.
Wyszło bowiem na jaw, że Stępkowski, zgłaszając swoją kandydaturę do SN, nie zrzekł się jeszcze obywatelstwa brytyjskiego (urodził się w Londynie). A wymogiem było posiadanie tylko obywatelstwa polskiego.
Inwazja na Sąd Najwyższy

Stępkowski to kolejny sędzia SN powołany przez nową KRS, którego poglądy są bliższe obecnej władzy. On sam w obecnym rządzie PiS był wiceministrem spraw zagranicznych w latach 2015-2016, za ministrowania Witolda Waszczykowskiego.
Jest autorem jednego z esejów w pracy zbiorowej pt. „Dyktatura gender” z 2014 roku. Inni autorzy? Sam papież Benedykt XVI, ale także abp Henryk Hoser, czy kontrowersyjny ksiądz Dariusz Oko. Jest zwolennikiem całkowitego zakazu aborcji i współautorem książki o ochronie życia poczętego. Zawodowo związany jest z wydziałem prawa i administracji UW, gdzie uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego.

W środę niespodziewanie prezydent Duda powołał jeszcze jednego nowego sędziego SN. Niespodziewanie, bo to kandydat rekomendowany przez poprzednią, jeszcze legalną KRS, którą wbrew Konstytucji rozwiązał PiS.
Chodzi o dr. Jacka Błaszczyka, sędziego Sądu Apelacyjnego w Łodzi. KRS rekomendowała go prezydentowi w maju 2017. Błaszczyk miał mocne poparcie sędziów z Łodzi. Orzekał też już na delegacji w SN. Trafi do Izby Karnej SN.
Więcej na OKO.press

Sprawdź także

10 kłamstw TKPiS

26 sędzi i sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku o 10 nieprawdach w wyroku TK …