Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Orlen na wojnie z naczelnymi

Orlen na wojnie z naczelnymi

RPO Adam Bodnar otrzymał stanowisko Reporterów bez Granic ws sytuacji w wydawnictwie Polska Presse, wydającym prasę lokalną w Polsce i przejętym przez państwowy koncern Orlen
Stanowisko jest opublikowane także w serwisie organizacji: https://rsf.org/en/news/firing-four-editors-repolonisation-under-way-poland

Reporterzy bez Granicy (RsF) wzywają do przywrócenia do pracy czterech zwolnionych redaktorów naczelnych gazety lokalnych (zwolniła ich z pracy nowa szefowa wydawnictwa, wydelegowana przez Orlen i związana z obecnym obozem władzy Dorota Kania). RsF zwracają uwagę, że Orlen zmienia redakcje gazet, mimo że polski sąd ochrony konkurencji i konsumenta wstrzymał przejęcie wydawnictwa.

Na miejsce zwolnionych powołani zostali dziennikarze pracujący dla TVP, państwowego nadawcy telewizji publicznej, który został przekształcony w kanał propagandy rządzącej konserwatywnej partii PiS.

Rząd polski wykorzystuje państwową spółkę do realizacji zapowiadanej od dawna „repolonizacji” prywatnych mediów w celu wywarcia wpływu na ich politykę redakcyjną lub, mówiąc wprost, cenzurowanie ich.

Wszystko to dzieje się mimo postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 8 kwietnia o zawieszeniu przejęcia do czasu rozstrzygnięcia wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

„Zwolnienie redaktorów naczelnych Polska Press pokazuje, że polski rząd jest gotowy do repolonizacji za wszelką cenę, nawet kosztem ignorowania orzeczeń sądowych” – powiedział Pavol Szalai, szef Biura RSF ds. UE i Bałkanów. „Wzywamy PKN Orlen do cofnięcia decyzji ingerujących w redakcje i powstrzymania się od jakichkolwiek innych, na wniosek sądu konkursowego. Prosimy również strażnika konkurencji o dopilnowanie, aby tak się stało ”.

Sprawdź także

PiSIzby SN, to nie sądy

Dwoje sędziów zostało pozbawionych prawa do rzetelnego procesu, bo orzeczenia w ich sprawach wydała Izba …