Najnowsze informacje

Osadzeni Młyńska 1

25 i 26 listopada br. w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie, Teatr ósmego Dnia wystawi projekt społeczno – artystyczny ?Osadzeni Młyńska 1?. Absolwenci polonistyki, aktorzy, twórcy scenariusza, będą opowiadać historię uwięzionych, zawłaszczając sobie narrację i język więźniów ? informuje ppłk. Luiza Sałapa, rzecznik Słuzby Więziennej. Spektakl jest rezultatem współpracy Teatru ósmego Dnia z Aresztem Śledczym w Poznaniu, w którym do współpracy zaprosili więźniów Aresztu Śledczego przy ulicy Młyńskiej w Poznaniu. Przez wiele tygodni spotykali się z ośmioma skazanymi, próbowali poznać i zrozumieć ich historie. Oddzielić w ich losie to, co przytrafiło się tylko im od tego, co przytrafić się może każdemu. Rezultatem jest godzinne przedstawienie rozgrywające się w dwóch planach: sali teatralnej, gdzie aktorzy opowiadają historię osadzonych oraz na telebimie, na którym więźniowie mówią słowami Rainera Marii Rilkego.
Aktorzy (Adam Borowski, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki i Ewa Wójciak) zamieniają się z osadzonymi głosami. To oni, absolwenci polonistyki, aktorzy, twórcy scenariusza, będą opowiadać historię uwięzionych, swobodnie przechodząc z trzeciej osoby liczby pojedynczej na pierwszą, zawłaszczając sobie narrację i język więźniów. W zamian oddadzą im swój teatralny sposób wypowiedzi, zapoznając mieszkańców aresztu z poezją Rilkego.
Scenariusz: Ewa Wójciak we współpracy z Pauliną Skorupską, Adamem Borowskim, Tadeuszem Janiszewskim, Marcinem Kęszyckim, Projekt przestrzeni, projekcje wideo: Jacek Chmaj Montaż wideo, efekty dźwiękowe: Jacek Kolasa Nagrania wideo: Maciej Sierpień, Maciej Włodarczyk Występują: Ewa Wójciak, Adam Borowski, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki, w planie wideo: Dawid Błaszczak, Janusz K, Artur Krauze, Mateusz Kuźmicz, Max, Konrado Moreno, Marek Ziółkowski, Maciej Żelezny Współpraca: Karolina Pawełska Produkcja: Małgorzata Grupińska-Bis, Tomasz Jefimowicz

Sprawdź także

RPO żąda pełnej rehabilitacji

Kasacja RPO na rzecz skazanych w „procesie brzeskim” uwzględniona. Sąd Najwyższy uniewinnił Wincentego Witosa i …