Najnowsze informacje
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Oskarżeni za napad na komisariat

Oskarżeni za napad na komisariat

Nawet 10 lat więzienia grozi sprawcom napadu na komisariat w Mieściskach.

Wydział V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu zakończył śledztwo, prowadzone pod sygn. Ap V Ds. 45/09, które dotyczyło usiłowania dokonania w dniu 16 października 2009r. w miejscowości Mieściska gmina Szamotuły, zabójstwa funkcjonariusza Komisariatu Policji w Pniewach przy użyciu broni palnej oraz dokonania w ten sposób czynnej napaści na tego funkcjonariusza, to jest o przestępstwa z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 2 pkt. 4 kk i art. 223 kk w zw. z art. 11 § 2 kk oraz w sprawie dokonania w tych samych okolicznościach czynnej napaści na funkcjonariusza Komisariatu Policji w Pniewach przez działających wspólnie i w porozumieniu czterech sprawców, poprzez uderzenie go tępym narzędziem w część potyliczną głowy, a następnie pozbawianie tego funkcjonariusza Policji wolności poprzez skucie go kajdankami i umieszczenie go w samochodzie marki VW Transporter typu T -4 , to jest o przestępstwa z art. 223 kk i art. 189 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk.
Po otrzymaniu informacji od pokrzywdzonych funkcjonariuszy o zdarzeniu w miejscowości Mieścinka, zorganizowana została blokada policyjna, w jej efekcie funkcjonariusze Policji zatrzymali 3 osoby, a wewnątrz samochodu marki VW Transporter Bus, którym poruszali się sprawcy ujawnili zwłoki czwartego mężczyzny. W trakcie zatrzymania zabezpieczono u podejrzanych broń palną, dwie pary rękawiczek koloru czarnego, czapkę koloru czarnego z napisem ” Policja”, hełm koloru czarnego, lampę błyskową niebieską, a dwóch ze sprawców miało na sobie założone kamizelki odblaskowe z napisem ” Policja”.
W wyniku sprawnie przeprowadzonego śledztwa, w którym przeprowadzono między innymi badania balistyczne, genetyczne, daktyloskopijne, sprawcom napadu na funkcjonariuszy Policji zarzucono: – udział w okresie od maja 2009r. do 16 października 2009r. na terenie województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, mającej na celu popełnianie przestępstw rozboju oraz innych przestępstw z użyciem broni palnej tj. przestępstwo z art. 258 § 2 k.k., – dokonanie, w dniu 16 października 2009 r. w miejscowości Mieściska, gmina Szamotuły, czynnej napaści na funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Pniewach poprzez używanie przemocy i kierowanie gróźb pozbawienia życia, działanie z bezpośrednim zamiarem pozbawienia życia funkcjonariusza Policji poprzez używanie broni palnej i oddanie strzału do tego funkcjonariusza, w wyniku czego doznał on obrażeń ciała w postaci rany postrzałowej lewej okolicy jarzmowej z uszkodzeniem kości przedniej ściany zatoki szczękowej lewej, powikłanej powstaniem zatoki skórno-zatokowej oraz zaburzeniami czucia w w/w okolicy, które to obrażenia spowodowały naruszenie czynności narządów ciała na czas powyżej 7 dni przestępstwo z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 2 pkt. 4 kk i art. 223 kk w zw. z art. 157 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 65 § 1 kk – dokonanie, w dniu 16 października 2009 r. w miejscowości Mieściska, gmina Szamotuły czynnej napaści z użyciem broni palnej na funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Pniewach poprzez uderzenie jednego z nich strzelbą marki Maverick w część potyliczną głowy oraz kierowanie wobec niego gróźb pozbawienia go życia, pozbawienie wolności, skucie kajdankami oraz zabór broni służbowej, w wyniku czego pokrzywdzony ten doznał obrażeń ciała w postaci wstrząśnienia mózgu lekkiego stopnia, rany tłuczonej okolicy potylicznej, sińców okolicy prawej i lewej łopatki, co spowodowało naruszenie czynności jego narządów ciała na czas trwający poniżej 7 dni tj. przestępstwo z art. 223 k.k. i art. 189 § 1 k.k. w zw. z art. 157 § 2 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k. – usiłowanie dokonania, w dniu 19 maja 2009r. w miejscowości Mielęcin, gmina Pyrzyce w województwie zachodniopomorskim, rozboju w ten sposób, że udając funkcjonariuszy Policji oraz dysponując dwoma jednostkami broni palnej w postaci strzelb: usiłowali zatrzymać samochód ciężarowy marki Mercedes przewożący ładunek papierosów o wartości około 120.000 zł tj. przestępstwo z art. 227 k.k. i z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 280 § 2 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k., co w konsekwencji się nie udało – posiadanie, w dniu 16 października 2009 r. w miejscowości Mieściska, gmina Szamotuły bez wymaganego zezwolenia broni palnej tj. przestępstwo z art. 263 § 2 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.
Akt oskarżenia skierowany został do Sądu Okręgowego w Poznaniu, a oskarżonym za zarzucane im przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 10, a sprawcy usiłowania dokonania zabójstwa funkcjonariusza Policji kara dożywotniego pozbawienia wolności.
Rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …