Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / P.Juszczyszyn chce orzekać

P.Juszczyszyn chce orzekać

Prawie 200 sędziów wszystkich sądów okręgowych w Polsce będzie musiało zająć stanowisko w sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna

W dniu 29 marca 2021 r. adwokat prof. dr hab. Michał Romanowski wraz z aplikantką adwokacką Katarzyną Zarzycką złożyli wnioski do wszystkich sądów okręgowych w Polsce (46 sądów) o zabezpieczenie roszczenia o naruszenie dóbr osobistych sędziego Pawła Juszczyszyna poprzez nakazanie prezesowi SR w Olsztynie dopuszczenia sędziego Juszczyszyna do orzekania. Podstawą tego wniosku jest art. 35 k.p.c. bowiem do naruszenia doszło m.in. w mediach. Sędziowie wszystkich sądów okręgowych w Polsce, których może spotkać los taki sam jak sędziego Juszczyszyna będą mieli podstawę i obowiązek wypowiedzieć się czy uważają Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego za niezależny i bezstronny sąd.

Jak podkreślają „Paweł Juszczyszyn jest symbolem walki o bezstronność i niezawisłość sędziów w Polsce, do których zwracamy się w ramach procedury cywilnej. Co z tym zrobią sądy okręgowe? Wierzymy, że skorzystają z najlepszych wzorców wyznaczonych przez TSUE, stare izby SN i warszawski SA. Wszak słusznym sprawom prawo sprzyja. A formalizm procedury cywilnej pełni rolę służebną wobec sprawiedliwości. Sprawiedliwość oddycha wartościami takimi jak bezstronność i niezależność sędziów. Przegramy tylko wtedy, jeżeli całe środowisko sędziów sądów okręgowych w Polsce odwróci się od sędziego Juszczyszyna.”

Pełna treść oświadczenia w linku na stronie SSP IUSTITIA

Sprawdź także

Maraton Pisania Listów AI 2021

DOŁĄCZ DO NAS 29 XI – 12 XII 2021 Maraton Pisania Listów to największa globalna …