Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Szczypta soli / PAD-aleć i duby smalone

PAD-aleć i duby smalone

W Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, 3 grudnia, w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia OzN zasłużonym dla rozwoju sportu oraz osobom zaangażowanym w niesienie pomocy OzN. W trakcie wydarzenia prezydent wygłosił przemówienie o tym, jak polskie miasta są świetnie przystosowane dla OzN. Aktywista Wojtek Sawicki bardzo trafnie skomentował je krótkim filmem.Wojtek Sawicki komentuje przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy o polskiej architekturze dla OzNWojtek Sawicki komentuje przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy o polskiej architekturze dla OzN – Piotr Molecki/East News, Life On Wheelz / East NewsREKLAMAhttps://46035d9e0db621b1eea1998c4aa2e7ea.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

„Jesteśmy dumni z tego, że ludzie przyjeżdżają do Polski i widzą, o, bardzo łatwo jest się dostać do budynku! O, wszystko jest przystosowane! O, jaka ładna architektura, a jaka przyjazna!” – zachwalał polskie miasta prezydent Andrzej Duda, które jego zdaniem są zaprojektowana z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Co o niej sądzą sami OzN? Aktywista Wojtek Sawicki pokazał swoją perspektywę.

Wojtek Sawicki rusza z akcją #panieprezydenciezobacz

Utopijna wizja architektury polskich miast bez schodów, z łagodnymi, dobrze obliczonymi podejściami, bez różnego rodzaju utrudnień, brzmi bardziej jak gorzka ironia niż obraz Polski, jaką mijamy na co dzień. Jak daleki jest świat z przemówienia prezydenta do tego z rzeczywistości OzN, pokazał Wojtek Sawicki, który zaprezentował, z czym na co dzień musi mierzyć się w miejskiej przestrzeni, którą pokonuje na wózku elektrycznym.https://pulsembed.eu/p2em/Vey7iVzQX/

„To, co mi się nie podobało to ton wypowiedzi i zapewnianie, że sytuacja w Polsce wygląda dużo lepiej, niż ma się to w rzeczywistości” – czytamy w social mediach Life On Wheelz. „Sam jako osoba z niepełnosprawnością spotykam się z barierami na co dzień i chyba każdy, nawet rodzice z dziećmi, wiedzą, jak jest na co dzień, ile wind nie działa i ile jeszcze jest do zrobienia” – komentuje Wojtek.

Jego filmik ma charakter ironiczny, ale jednocześnie jest zachętą do szerszej akcji, w której aktywista zaprasza do pokazywania w social mediach architektonicznych absurdów, jak np. niedziałających wind, zamkniętych podjazdów i toalet oraz oznaczania ich hasztagiem #panieprezydenciezobacz. Kontentu mamy pod dostatkiem.

Więcej na onet.pl

Sprawdź także

Czym myśli Święczkowski

Jak hartowała się stal – myśli nieuczesane Bogdana Święczkowskiego w zbiorku wydanym przez Lex Super …