Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / PAD-aleć pomawia

PAD-aleć pomawia

Andrzej Duda uznał dyplomatów należących do Konferencji Ambasadorów RP za niegodnych reprezentowania Polski. – To szokujące słowa – mówi prezes organizacji.

– Nie zobaczymy mojego podpisu pod nikim, kto należał do tzw. Konferencji Ambasadorów, bo dla mnie ci ludzie wielokrotnie kompromitowali Polskę i są niegodni tytułów ambasadorów, niegodni są tego, by reprezentować Polskę – te słowa prezydenta Andrzeja Dudy padły w wywiadzie dla TV Republika.

Konferencja to zrzeszające 38 byłych polskich ambasadorów stowarzyszenie, które krytykowało politykę zagraniczną rządu PiS. W odpowiedzi politycy ówczesnej władzy bezpardonowo atakowali członków Konferencji.

W TV Republika prezydent komentował spór z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim o obsadę placówek dyplomatycznych. Wbrew zawartemu w grudniu 2023 r. kompromisowi Duda utrudnia nowemu rządowi wymianę ambasadorów. Mimo to nominaci PiS, ludzie często bez żadnego dyplomatycznego doświadczenia, będą opuszczać stanowiska. MSZ kończy ich misję i ściąga do kraju. Pierwsza grupa decyzje o zakończeniu misji otrzymała w zeszłym tygodniu, kolejni mają je otrzymać pod koniec czerwca i lipca. W czwartek pisaliśmy, że dyplomaci, którzy musieli wrócić z placówek, nie chcą kontynuować pracy z MSZ i rezygnują z pracy w służbie zagranicznej. Oznacza to, że rezygnują także z tytułów ambasadorów, które im przysługiwały, ponieważ nie zostali formalnie odwołani przez prezydenta.

Więcej na wyborcza.pl

Sprawdź także

Antysemici z PiS

Europoseł Grzegorz Braun, były premier Mateusz Morawiecki i byli ministrowie z jego rządu Piotr Glińśki …