Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / PAD składa wniosek do TK

PAD składa wniosek do TK

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy możliwe jest stwierdzanie nieważności postępowań w oparciu o ocenę prawidłowości procedury wyłaniania kandydatów na sędziów przeprowadzanej przez KRS.

Przypomnijmy, że w czwartek trzy izby Sądu Najwyższego uchwaliły, że w momencie, gdy w składzie sądu znajduje się osoba wyłoniona przez nową KRS, obsada ta jest nienależyta.
Reklama

Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia. Wyjątkiem są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej SN. Uchwała ma zastosowanie do orzeczeń tej Izby bez względu na datę ich wydania.

W posiedzeniu nie uczestniczyli sędziowie z Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN oraz siedmioro sędziów z Izby Cywilnej SN. Uchwała została podjęta przy udziale 59 sędziów; do uchwały zgłoszone zostało sześć zdań odrębnych.

„Uchwała ta nie wywołuje skutków prawnych, została wydana z rażącym naruszeniem prawa” – oświadczyło Ministerstwo Sprawiedliwości. Według ministerstwa narusza ona m.in. art. 179 Konstytucji RP, który stanowi, że sędziowie są powoływani przez Prezydenta Rzeczypospolitej, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, na czas nieoznaczony.

Nie ma jednak zgodności, co do wykładni prawnej na ten temat, co zdaniem wielu obserwatorów i ekspertów, wywołuje chaos prawny w naszym kraju.

Sprawdź także

Rewizje w domach ziobrystów

Na polecenie prokuratorów z zespołu śledczego ds. Funduszu Sprawiedliwości przeprowadzane są dziś przeszukania w różnych …