Strona główna / Aktualności / Pamięć o zasłużonych Wielkopolanach

Pamięć o zasłużonych Wielkopolanach

1 listopada uczcimy pamięć zasłużonych Wielkopolan i wesprzemy renowację zabytkowej Rossy! 1 listopada, w dniu Wszystkich Świętych, Marszałek Marek Woźniak uczci pamięć wybitnych Wielkopolan, którzy współtworzyli historię naszego regionu. Będzie także zachęcać do przekazania datków na renowację zabytkowego nagrobka Ignacego Krzyckiegona wileńskiej Rossie ? jednym z najpiękniejszych cmentarzy w Europie, będącym miejscem spoczynku wielu Polaków i częścią polskiej historii.
Marszałek Woźniak kwestować będzie na wileńską Rossę o godz. 10.00 na Cmentarzu Miłostowo. Tradycyjnie objął też przedsięwzięcie ? organizowane przez ?Społeczny Komitet Poznaniacy Rossie i…? pod wodzą księdza Edy Jaworskiego ? honorowym patronatem. O godz. 12.00 na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, Marszałek Marek Woźniak, wspólnie z Prezydentem Miasta Poznania Jackiem Jaśkowiakiem złoży wiązanki kwiatów na mogiłach Tadeusza Rugego, Stanisława Taczaka, Cyryla Ratajskiego, Jarogniewa Drwęskiego, Hipolita Cegielskiego, przy pomniku Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka oraz na grobach Stanisława Mikołajczyka, Witolda Celichowskiego, Wojciecha Trąmpczyńskiego, Rogera Sławskiego oraz prof. Lecha Trzeciakowskiego.
Samorządowcy uczczą również pamięć poznańskich i wielkopolskich Bohaterów wojen i zrywów niepodległościowych pod pomnikami Armii Poznań, Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, Ofiar Katynia i Sybiru oraz Poznańskiego Czerwca ?56.
****
Dzień Wszystkich Świętych 1 listopada i przypadający po nim Dzień Zaduszny to szczególny moment w którym wspominamy Tych, którzy odeszli. Palimy znicze na znak osobistego wspomnienia o zmarłych. NIK każdego roku pamięta o osobach, które tworzyły tę instytucję: byłych Prezesach i wszystkich pracownikach Izby, których już wśród nas nie ma. Kierownictwo Najwyższej Izby Kontroli złożyło w siedzibie NIK kwiaty pod tablicami byłych prezesów Izby: prof. Lecha Kaczyńskiego i prof. Waleriana Pańki oraz pod popiersiem Józefa Higersbergera (pierwszego prezesa Izby), a także pod tablicą upamiętniającą Naczelnika Państwa Marszałka Józefa Piłsudskiego, który powołał do życia Najwyższą Izbę Kontroli Państwa
. Delegacja NIK zapaliła także znicze na grobach byłych pracowników Izby: Władysława Stasiaka, Aleksandra Szczygły i Sławomira Skrzypka, na warszawskich Powązkach. 1 listopada, jak co roku, prezes Krzysztof Kwiatkowski bierze udział w odbywającej się od 1995 roku kweście na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza – jednej z najstarszych łódzkich nekropolii. Pochowani są tam najwięksi łódzcy fabrykanci (m.in. Scheiblerowie, Grohmanowie, Kindermannowie), a także wiele wybitnych postaci polskiej nauki, kultury i życia społecznego, w tym zmarły niedawno reżyser Grzegorz Królikiewicz.
Delegacja NIK, wraz z prezesem Krzysztofem Kwiatkowskim, uda się także na Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni, gdzie złoży hołd pamięci 3435 polskich obywateli, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Polska część Bykowni to tzw. czwarty cmentarz katyński, otwarty w 2012 roku na miejscu kaźni ofiar terroru stalinowskiego.

Sprawdź także

Jaki model sprawiedliwości

W piątek (17 maja br.) odbyło się zapowiadane wcześniej spotkanie szefa resortu sprawiedliwości Adama Bodnara …