Parodie procesów w Turcji

Po wydaniu przez sąd wyroku skazującego Tanera Kılıça za „członkostwo w organizacji terrorystycznej Fethullah Gülen” oraz skazującego Özlem Dalkıran, İdil Eser i Günala Kurşuna za „wspieranie organizacji terrorystycznej Fethullah Gülenter” Andrew Gardner, badacz Amnesty International w Turcji, który obserwował rozprawę, powiedział:

„Dziś byliśmy świadkami parodii sprawiedliwości o spektakularnych rozmiarach. Ten wyrok jest miażdżącym ciosem nie tylko dla Tanera, Özlem, İdil i Günala oraz ich rodzin, ale także dla wszystkich, którzy wierzą w sprawiedliwość i działanie na rzecz praw człowieka w Turcji i poza nią.”

„Decyzja sądu jest szokująca. Podczas 12 rozpraw sądowych każdy zarzut został podważony jako bezpodstawna obelga. Werdykt sądu przeczy logice i pokazuje, że ten trzyletni proces jest politycznie umotywowaną próbą uciszenia niezależnych głosów. ”.

„Ta sprawa była testem dla tureckiego wymiaru sprawiedliwości. To straszne widzieć jaką rolę odegrał i nadal odgrywa w karaniu za czyn polegający na obronie praw człowieka. Będziemy nadal wspierać naszych przyjaciół i współpracowników, którzy złożą apelację od tych haniebnych wyroków. ”.

TŁO SPRAWY

10 obrońców i obrończyń praw człowieka, w tym dyrektorka Amnesty International w Turcji Idil Eser, zostało aresztowanych 5 lipca 2017 roku podczas rutynowego szkolenia, a prezes Amnesty w Turcji Taner Kılıç został uwięziony miesiąc wcześniej. Śledztwo nie dostarczyło żadnych dowodów na poparcie postawionych przez prokuratora zarzutów wspierania organizacji terrorystycznej.

Na rozprawie w listopadzie 2019 r. prokurator krajowy przedstawił ostateczną opinię, w której domagał się skazania Tanera Kılıça za „członkostwo w organizacji terrorystycznej”, Idil Eser, Özlem Dalkıran, Günala Kurşuna, Veli Acu i Nejata Taştana za „świadome i dobrowolne udzielanie pomocy terrorystycznej organizacji”. Zwrócił się do sądu o uniewinnienie Nalana Erkema, İlknur Üstün, Şeyhmus Özbekli, Ali Gharavi i Petera Steudtnera.

Na rozprawie w lutym, siedmiu obrońców praw człowieka i ich prawnicy przedstawili swoje końcowe mowy obronne. Na rozprawie 3 lipca czterej pozostali obrońcy praw człowieka i ich prawnicy przedstawili swoje mowy końcowe przed ogłoszeniem wyroku.

Aby uzyskać więcej informacji o sprawie, odwiedź stronę: https://www.amnesty.org/en/latest/campaigns/2020/01/turkey-istanbul-human-rights-activists-justice/

Analiza sprawy przeciwko Tanerowi Kılıçowi: https://www.amnesty.org/en/documents/eur44/7331/2017/en/

W ciągu ostatnich trzech lat ponad 2 miliony ludzi opowiedziało się za sprawiedliwością dla 11 obrońców praw człowieka. Do znanych osób, które podpisały listy otwarte (w 2017 r.) należą: Edward Snowden, Catherine Deneuve, Ai Weiwei, Angélique Kidjo, Anish Kapoor, Peter Gabriel, Zoë Kravitz, Nazanin Boniadi, Don Cheadle, Marisa Tomei, Adam McKay, Paul Haggis, Joshua Malina, Fisher Stevens, Claire Danes, Ben Stiller, Whoopi Goldberg, Mike Farrell, Eva Orner, Peter Sarsgaard, Tim Roth, Kathy Najimy, Mark Ruffalo, Zach Galifianakis, Bruce Cohen, Shira Piven, Mike White, Tim Kring, James McAvoy, Francois Morel, Elif Shafak, Bianca Jagger, Juliet Stevenson, Juliette Binoche, Jane Birkin, Isabelle Huppert i Tanita Tikaram.

Sprawdź także

Inny format SN

Prezentujemy całościowy projekt ustawy o Sądzie Najwyższym.  Pierwotnie został on przedstawiony na Kongresie Prawników Polskich …