Najnowsze informacje

PE: Aborcja to prawo kobiet

W czwartek Parlament Europejski przegłosował przyjęcie rezolucji dotyczącej aborcji w Polsce. W dokumencie znajduje się apel do Polski, by przerywanie ciąży nie było objęte Kodeksem karnym. Za przyjęciem dokumentu głosowało 373 eurodeputowanych, przeciw było 124, a 55 wstrzymało się od głosu.
Parlament Europejski w czwartek zagłosował za rezolucją, która potępia ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, a także wzywa polski rząd do działań w kierunku zmiany prawa. Unijna rezolucja została przygotowana wspólnie przez największe frakcje w europarlamencie.
Rezolucja jest rozbudowana. Składa się z 29 punktów, nie licząc poprawek. W dokumencie Parlament Europejski wzywa Komisję Europejską „do wsparcia aktywistów i aktywistek działających na rzecz praw reprodukcyjnych kobiet, a także do powołania specjalnego wysłannika UE ds. zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz praw w tym obszarze”. Jednocześnie PE wzywa Radę Europejską „do rozszerzenia zakresu przesłuchań na temat sytuacji w Polsce, na podstawie art. 7 ust. 1 TUE”.

Część rezolucji jest także skierowana bezpośrednio do polskich władz. PE wzywa polski rząd „do podjęcia działań w celu dekryminalizacji aborcji, w tym usunięcia przepisów dot. aborcji z kodeksu karnego, tak aby wyeliminować ryzyko efektu mrożącego wobec lekarzy i lekarek w Polsce”. Ponadto wzywa polski rząd do modyfikacji w zakresie tzw. klauzuli sumienia. PE wzywa też rząd „do uchylenia przepisów ograniczających dostęp do antykoncepcji awaryjnej oraz do promocji i finansowania nowoczesnej antykoncepcji, w tym antykoncepcji dla mężczyzn”

Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-priorytety-ue-w-dobie-pandemii/aktualnosci/news-rezolucja-ws-aborcji-w-polsce-parlament-europejski-za,nId,5638955,via,1?utm_source=webpush&utm_medium=push&utm_campaign=CampaignName&parametr=mechcpc#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Sprawdź także

AI: Napisz List Wolności

Uwolnij odważne kobiety z Zimbabwe i Kamerunu, więzione za pokojowe protesty Przyjaciółki Joanah, Netsai i …