Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / PEJA nie chciał zabijać

PEJA nie chciał zabijać

Prokuratura Rejonowa w Lesznie odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie m.in. publicznego nawoływania do popełnienia występku oraz publicznego pochwalania popełnienia przestępstwa przez Ryszarda A. używającego pseudonimu scenicznego PEJA. Czynności w tej sprawie prowadzone były w związku z zawiadomieniem przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.

Zdaniem zawiadamiającego PEJA w swoich utworach szydzi z policjantów, że będzie ich zabijał, grozi bliżej nieokreślonym osobom zabiciem, chwali się, że lubi morderstwa i pobicia. Utwory muzyczne zawierające opisane wyżej treści miały być wykonywane przez PEJĘ podczas koncertów, m.in. w jednym z klubów w Lesznie.
W ramach czynności sprawdzających ustalono, iż koncert PEJI, który odbył się w Lesznie, nie miał charakteru imprezy masowej, odbył się w niewielkim, zamkniętym klubie. Słowa piosenkarza dotarły do niewielkiego, ograniczonego kręgu osób i nie stwierdzono by odniosły jakikolwiek skutek podczas, czy po koncercie. Z tych względów zachowanie PEJI nie wyczerpało znamion przestępstwa z art. 255 k.k. polegającego na publicznym nawoływaniu do popełnienia przestępstwa.
Zachowanie PEJI może ewentualnie stanowić wykroczenie polegające na nawoływaniu do popełnienia czynu zabronionego, jeżeli skutki takiego zachowania nie są znaczne (52a kw). Ocena w tym zakresie należy do Policji, która w zakresie wykroczeń jest oskarżycielem publicznym. Odnośnie tekstów zawierających sformułowania mogące stanowić znieważanie funkcjonariuszy policji, koniecznym jest aby wypowiadane słowa skierowane były do funkcjonariusza publicznego podczas pełnienia przez niego obowiązków służbowych i w związku z pełnieniem tych obowiązków. W niniejszej sprawie taka sytuacja nie wystąpiła. Wypowiadane przez PEJĘ sformułowania wyczerpują znamiona czynu z art. 216 § 1 k.k. tzn. zniewagi, który to czyn ścigany jest z oskarżenia prywatnego.
Brak jest interesu społecznego w objęciu tego czynu ściganiem z urzędu – nie zgłosił się żaden funkcjonariusz policji, który poczuł się znieważony tekstami utworów PEJI. Magdalena Mazur ? Prus, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu

Sprawdź także

Świrski przegrał z TOK FM

Sąd nie zgodził się na ukaranie stacji za krytykę podręcznika „Historia i Teraźniejszość” prof. Wojciecha …