Finansowanie pomostowe
Strona główna / Szczypta soli / Persona non grata

Persona non grata

Ojciec Tadeusz Rydzyk nie będzie mógł odwiedzić parafii w zachodniej Kanadzie. Jak informuje polonijny dziennik „Gazeta”, zakaz obejmuje Calgary i Edmonton, gdzie mieszka wielu słuchaczy Radia Maryja.
Zakaz wydał arcybiskup Edmonton Richard Smith, a jego przyczyną były antysemickie i ksenofobiczne wypowiedzi, jakie padały na antenie Radia Maryja.
„Kościół w Albercie uznał to, czego tak wiele jednostek Kościoła katolickiego w Polsce (i nie tylko) nie przyznaje, mimo że wartości jego wiary nakazują to jednoznacznie: że nie można tolerować i zgadzać się na propagowanie nienawiści i antysemityzmu, który papież Jan Paweł II uznał za grzech” – pisze „Gazeta”.

Ważną rolę w sprawie odegrał były wicepremier Alberty Thomas Łukaszuk. Polityk o polskich korzeniach od lat jest zaangażowany w walkę z Radiem Maryja. Zbierał podpisy pod internetową petycją do papieża Franciszka z prośbą o „ukrócenie działalności politycznej Tadeusza Rydzyka”, apelował również do miejscowych duchownych, aby nie zgadzali się na wizyty redemptorysty w Kanadzie.

W 2018 r. jego prośby zignorowano. Ojciec Rydzyk odwiedził Calgary, gdzie odprawił mszę i wygłosił wykład. „Diecezja udzieliła o. Rydzykowi zgody na wizytę w polskiej parafii. Jesteśmy świadomi, że w przeszłości był on postacią kontrowersyjną. Jednak od czasu reprymendy papieża Benedykta w 2006 roku wykazuje oznaki poprawy, jeśli wziąć pod uwagę jego działalność na rzecz stosunków polsko-żydowskich” – brzmiało wydane przez diecezję uzasadnienie, które cytuje „Gazeta Wyborcza”.

Tym razem jednak Łukaszukowi udało się zablokować planowany przyjazd o. Rydzyka. – Najłagodniejsi krytycy zarzucali mi, że ograniczam wolność słowa. Ale przecież wolność słowa nie dotyczy mowy nienawiści – powiedział Łukasik w rozmowie z „Wyborczą”.
Więcej na TOK FM.pl

Sprawdź także

Obajtek beatyfikowany???

Abp Skworc podziękował Orlenowi. Słowa arcybiskupa Wiktora Skworca nt. przejęcia spółki Polska Press przez PKN …