Piekło siostry Bernadetty

Przez zło, którego zaznałem w sierocińcu siostry Bernadetty, natychmiast wyczuwam, czy ktoś jest po dobrej stronie mocy.

24 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał bohaterowi reportażu „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie” pół miliona złotych zadośćuczynienia. To pierwszy w Polsce tak wysoki wyrok dla ofiary przemocy w sierocińcu. Rodzice oddali Pawła do ośrodka wychowawczego sióstr boromeuszek w Zabrzu w wieku dwóch lat. Spędził tam kilkanaście lat życia.

– Gdy usłyszałem o decyzji sędziego, byłem poruszony i szczęśliwy. Dla mnie to potwierdzenie wszystkich krzywd, które wyrządziły nam siostry zakonne. I sygnał dla dzieci z innych sierocińców, że mogą walczyć i zwyciężać – mówi mi Paweł kilka dni po wyroku.

W 2007 roku Prokuratura Okręgowa w Gliwicach rozpoczęła sprawę przeciwko dyrektor ośrodka sióstr boromeuszek Agnieszce F., czyli siostrze Bernadetcie, oraz wychowawczyni w grupie chłopców Bogumile Ł., siostrze Franciszce.

W ośrodku mieszkało wtedy około 60 dzieci, dziewczynek i chłopców w wieku od 2 do 18 lat.

Fakt, że sprawy po raz kolejny zamieciono pod dywan, należy przypisać prokuratorowi Michałowi Szułczyńskiemu, który zadbał, by nie prowadzono jej w prokuraturze w Zabrzu, oraz prowadzącej sprawę prokurator Joannie Smorczewskiej, która doprowadziła do skazania siostry Bernadetty.

W trakcie procesu kuratorzy podkreślali w mediach, że kontrolę ośrodka miał sprawować zakon. Siostry w Kongregacji Sióstr Miłosierdzia wydawały się tym faktem zaskoczone.

W 2010 roku Sąd Rejonowy w Zabrzu uznał siostrę Bernadettę i siostrę Franciszkę za winne przemocy psychicznej i fizycznej wobec wychowanków oraz pomocnictwa w aktach pedofilskich. W 2011 roku sąd apelacyjny zaostrzył karę wobec dyrektorki ośrodka. Skazano ją na dwa lata bezwzględnego pozbawienia wolności. Do 2014 roku sąd odraczał karę po wnioskach siostry, w których powoływała się na ból gardła oraz podeszły wiek (miała 59 lat).

Cały reportaż w wyborcza.pl

Sprawdź także

A.Nawalny zamordowany

Ciało Aleksieja Nawalnego znajduje się jednak w kostnicy szpitala klinicznego w mieście Salechard. Są na …