Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / Manipulacje w IC SN

Manipulacje w IC SN

„Powtórka manipulacji prowadzących do wyboru przez polityków własnego prezesa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Wbrew woli Zgromadzenia Sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego grupa osób powołanych na to stanowisko w wadliwej procedurze, z udziałem niekonstytucyjnej KRS, przekaże Prezydentowi listę kandydatów na Prezesa Izby Cywilnej” – ocenił sędzia SN Włodzimierz Wróbel na Facebooku (jako kontrkandydat Manowskiej na pierwszego prezesa SN dostał większość głosów na zgromadzeniu).

Sędzia Wróbel przypomniał, że prezes izby pełni wiele funkcji związanych z orzekaniem i organizacją pracy innych sędziów. Ma bezpośredni wpływ na to np., jacy sędziowie w jakich sprawach orzekają.

„Politycy, w trwającym procesie podporządkowywania sobie Sądu Najwyższego, tak zmienili ustawę, żeby nawet nieliczna grupa mianowanych przez nich sędziów mogła wskazać osobę, którą Prezydent mianuje na Prezesa Izby. Nawet jednak w tym wypadku konieczne jest przestrzeganie wynikającej z prawa procedury. Ponownie jednak, tak jak przy wyborze kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa SN, rażąco naruszano przepisy, byleby zrealizować polityczną decyzję” – pisze sędzia Wróbel.

  • W wyborach pierwszego prezesa SN do końca uczestniczyli legalni sędziowie, wytykając błędy i dając legitymację jedynemu prawidłowo wybranemu kandydatowi prof. Wróblowi. Teraz w Izbie Cywilnej mamy kandydatów mniejszości, wybranych w nieprawidłowej procedurze, wbrew uchwale zgromadzenia z czerwca – ocenia osoba zorientowana w tym, co dzieje się w SN.

Sprawdź także

Polska nierządem stoi

Raport rządów prawa. Bodnar: W przypadku Polski od wielu lat trend jest negatywny, pokazujący stopniowe …