Strona główna / Szczypta soli / PiS daje miliony „swoim”

PiS daje miliony „swoim”

„W 2017 roku powołano państwową agencję wykonawczą o nazwie Narodowy Instytut Wolności. Ma ona za zadanie wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i działalności pożytku publicznego” czytamy na gazeta.pl.

Tyle oficjalne założenia. W praktyce, jak donosi Onet, „instytucja wspiera głównie sojusznicze organizacje PiS”. Jej szef Wojciech Kaczmarczyk uznawany jest jako „człowiek ministra kultury Piotra Glińskiego”.

Już w momencie tworzenia instytucji pojawiły się obawy, że ustawa „nie gwarantuje” równego i uczciwego traktowania organizacji w dostępie do środków, lecz przeciwnie – stwarza pole do wspierania danych organizacji i dyskryminowania innych”. Takie zdanie wyraził między innymi naczelny „Magazynu Kontakt” Ignacy Dudkiewicz.

Onet twierdzi, że beneficjentami instytutu w większości są: „organizacje katolickie, prawicowe, konserwatywne, a nawet skrajnie nacjonalistyczne”. Niektóre z nich rozpoczęły swoją działalność dopiero gdy pojawiły się pieniądze z Narodowego Instytutu Wolności.

Fundacja Instytut Poznański oraz Stowarzyszenie „Projekt Poznań” zostały utworzone w roku 2018. Pierwsza z organizacji została wsparta kwotą miliona złotych a drugą kwotą 700 tys. Współzałożycielem obu podmiotów jest Jan Zujewicz., który pracował w NIW w chwili gdy wspomniane organizacje dostały dofinansowanie. Ponadto Zujewicz współpracuje z wiceministrem spraw zagranicznych Szymonem Szynkowskim vel Sękiem.

Fundacja Ośrodek Analiz Cegielskiego została wsparta kwotą pięciu milionów złotych. Szefem fundacji jest Tymoteusz Zych – wiceprezes Ordo Iuris. „Jest on ponadto członkiem zespołu „ochrony autonomii rodziny i życia rodzinnego” w Ministerstwie Sprawiedliwości, a do tego zasiada w radzie instytutu, od którego jego fundacja dostała miliony złotych. Inna organizacja w której Zych jest wiceprezesem dostała 900 tys zł. m.in. na „rozwój instytucjonalny”.

Kolejnymi, obdarowanymi pieniędzmi z NIW, są organizacje powiązane z np. szefem Kancelarii Premiera Michałem Dworczykiem. W setkach tysięcy złotych liczone jest wsparcie udzielone podmiotom powiązanym z politykami PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia – czytamy na wyborcza.pl
Zostań patronem KODUJ24.PL

Na koniec kuriozum. 300 tys. złotych dostała Fundacja Świętokrzyski Instytut Samorządu Terytorialnego, która została zarejestrowana zaledwie tydzień przed rozpoczęciem naboru wniosków o dofinansowanie. Prezesem fundacji jest Rafał Pacanowski, działacz PiS z Włoszczowy.

Bez pieniędzy świat polityki się nie kręci. Ci, którzy polityką kręcą dbają więc aby pieniądze były. Odpowiedni kanał przepływu mamony zawsze się znajdzie.

Źródła: wyborcza.pl/koduj24.pl

Sprawdź także

Ilu mamy bezdomnych?

Ogólnopolskie liczenie osób w kryzysie bezdomności. Rzecznik pyta MRPiPS o szczegóły W nocy z 28 …