Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Dzisiaj umarło prawo

Dzisiaj umarło prawo


TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY TK: stosowanie środków tymczasowych TSUE dotyczących sądownictwa niezgodne z konstytucją

W środę Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie wykonywania środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które dotyczą funkcjonowania sądownictwa w Polsce. TK ogłosił, że jest to niezgodne z konstytucją.

Pierwszy raz Trybunał Konstytucyjny zajmował się tą sprawą pod koniec kwietnia. Rozprawa była kontynuowana w środę od godziny 10.40. Sprawę rozpoznawało pięciu sędziów: Bartłomiej Sochański, Zbigniew Jędrzejewski, Justyn Piskorski, Jakub Stelina oraz jako przewodniczący sędzia Stanisław Piotrowicz, były poseł PiS i były prokurator w czasach PRL. Swoje stanowiska przedstawili przedstawiciele Sądu Najwyższego, prezydenta, Sejmu, Prokuratora Generalnego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Pytanie do Trybunału skierowała nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna. Przedmiotem pytania jest „ocena zgodności z Konstytucją RP przepisów Traktatu o UE oraz Traktatu o funkcjonowaniu UE w zakresie zobowiązania państwa członkowskiego przez TSUE do wykonania środków tymczasowych w sprawach dotyczących ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów władzy sądowniczej”.

W ogłoszonym po godzinie 16.30 orzeczeniu TK zdecydował, że przepisy traktatowe „w zakresie w jakim TSUE nakłada ultra vires zobowiązania na RP jako państwo członkowskie UE wydając środki tymczasowe odnoszące się do ustroju i właściwości polskich sądów oraz trybu postępowania przed polskimi sądami jest niezgodny” z konstytucją RP. Jak przekazał sędzia Piotrowicz, orzeczenie zapadło większością głosów.

Sprawdź także

Żaden TSUE, rządzi Radzik

Sędzia Igor Tuleya nie może wrócić do pracy, mimo wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Taką decyzję …