Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / PiS upokarza ludzi w Sejmie

PiS upokarza ludzi w Sejmie

Kandydatka na RPO bez decyzji. Zamieściła wymowne zdjęcie
Punkt o powołaniu Rzecznika Praw Obywatelskich został zdjęty z porządku głosowań. Zanim to się stało, jedyna kandydatka – Zuzanna Rudzińska-Bluszcz – oczekiwała na decyzję posłów na sejmowym korytarzu. W mediach społecznościowych zamieściła wymowne zdjęcie.
Punkt o powołaniu Rzecznika Praw Obywatelskich został w czwartek wieczorem zdjęty z porządku głosowań – wynika z informacji na stronie sejmowej.

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniowała w czwartek negatywnie wniosek o powołanie Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Jej kandydatura była jedyną zgłoszoną w przewidzianym terminie.

Rudzińska-Bluszcz cały czas czekała w Sejmie, bo początkowo na stronie Sejmu w porządku głosowań był zamieszczony punkt o powołaniu RPO. Zmieniło się to dopiero wieczorem.
W mediach społecznościowych Rudzińska-Bluszcz zamieściła wymowne zdjęcie. „Godz. 21:15, Sejm RP. Jedyna kandydatka na RPO. Czekamy na jakiekolwiek oficjalne informacje, czy dziś odbywa się głosowanie dot. wyboru Rzecznika” – napisała.

Zdjęcie zwróciło uwagę dziennikarzy i polityków – aktywnych w mediach społecznościowych.

„Jeśli tak wygląda szacunek dla jedynej zgłoszonej kandydatki na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich, to jak ma wyglądać szacunek dla tych praw?” – napisała posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
W nocy w Sejmie marszałek Sejmu Elżbieta Witek powiedziała: – Punkt o wyborze RPO nie został włączony do bloku głosowań na wniosek posłów KO, w związku z wątpliwościami co do zaliczenia głosu na posiedzeniu komisji. Zwołam tę komisję jeszcze raz.
Koniec kadencji Adama Bodnara

Kadencja obecnego RPO Adama Bodnara upłynęła 9 września. Kandydatury na następcę Bodnara posłowie mogli zgłaszać do 10 sierpnia.
Kluby: Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zgłosiły w Sejmie kandydaturę mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, wspartą przez niemal 700 organizacji społecznych.

Sprawdź także

Kucie lepszej przyszłości

Re-demokratyzacja jako Budowanie Lepszej Przyszłości John Morijn i sędzia Igor Tuleya  Od czasu przejęcia w Polsce …