Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Pobił 5-miesięczne niemowlę

Pobił 5-miesięczne niemowlę

Do Sądu Okręgowego w Poznaniu trafił z Prokuratury Rejonowej w Lesznie akt oskarżenia przeciwko Rafałowi B. zarzucający mu usiłowanie zabójstwa pięciomiesięcznego dziecka. Oskarżyciel publiczny uznał, że ciosy w głowę niemowlęcia są jednoznaczne z chęcią pozbawienia życia, a nie klasycznym pobiciem. Sprawca godził się ze śmiercią. 9 kwietnia 2011 roku matka pięciomiesięcznej dziewczynki zostawiła ją i sześcioletnią córkę pod opieką swojego konkubenta Rafała B. W toku postępowania ustalono, iż Rafał B. podczas nieobecności matki dzieci, szarpał niemowlę za ubranko i bił je pięściami po głowie. Biegli z dziedziny medycyny sądowej stwierdzili, iż dziecku zadano kila ciosów w głowę, w wyniku czego 5 – cio miesięczna dziewczynka doznała obrażeń głowy.
Mając na uwadze okoliczności zdarzenia, prokurator uznał, iż zachowanie polegające na zadawaniu przez dorosłego mężczyznę ciosów w głowę niespełna 5 – miesięcznego dziecka, skutkuje oczywistym narażeniem pokrzywdzonej na utratę życia. Oskarżony musiał sobie zdawać sprawę z potencjalnych konsekwencji swojego zachowania, a mimo to, nie poprzestał na jednym uderzeniu. Charakter i lokalizacja doznanych przez dziecko obrażeń świadczy o tym, że oskarżony godził się z możliwością spowodowania śmierci pozostawionego pod jego opieką dziecka i tym samym oskarżył Rafała B. o działanie w zamiarze ewentualnym pozbawienia życia 5 – cio miesięcznej dziewczynki.
Rafał B. nie przyznał się do pobicia dziecka, wyjaśniając, iż wykonywał tylko czynności związane z pielęgnacją niemowlęcia.
Za usiłowanie zabójstwa grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …