Komitet ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Kobiet (CEDAW) przyjął zalecenia dotyczące stanu wdrażania przez Polskę Konwencji ONZ ws. Likwidacji Wszelkich Form Dyskryminacji Kobiet. Jest to następstwem rozpatrzenia przez Komitet VII i VIII Sprawozdania Polski z realizacji Konwencji w latach 2002-2010, które odbyło się w dniu 22 października 2014 r. w Genewie. Podczas posiedzenia delegacja, w której skład weszli także przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości,
odpowiadała na pytania członków Komitetu dotyczące m.in. zagadnień ochrony kobiet na rynku pracy, przeciwdziałania dyskryminacji w szkołach, zwalczania przemocy w rodzinie, kobiet w sądownictwie czy zwalczania stereotypów.
Przedstawione przez Komitet zalecenia dotyczą m.in. kwestii wzmocnienia krajowych instytucji powołanych do przeciwdziałania dyskryminacji, zapobiegania przemocy w rodzinie, udziału kobiet w życiu publicznym i politycznym, eliminacji dyskryminacji kobiet w edukacji czy zatrudnieniu, zwalczania prostytucji i zapewnienia kobietom odpowiedniego dostępu do świadczeń z zakresu planowania rodziny. Jednocześnie Komitet pozytywnie ocenił swoją współpracę z Polską, w szczególności zaś konstruktywny dialog prowadzony przez obie strony.
Z zadowoleniem przyjął również m.in. działania legislacyjne, np. nowelizację Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego mające na celu zwiększenie ochrony ofiar przestępstw o podłożu seksualnym oraz handlu ludźmi, wprowadzenie definicji handlu ludźmi oraz penalizacji przygotowań do niego, a także ustawę o równym traktowaniu i ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Polska musi udzielić Komitetowi informacji na temat sposobu wdrożenia wybranych zaleceń (wzmocnienie mandatu instytucji krajowych i szersza reprezentacja kobiet w życiu politycznym) w ciągu dwóch lat od ich przyjęcia, a kolejne sprawozdanie przedstawić w listopadzie 2018 r.
Sprawdź także
Kamil był sam
Uchwała Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce z dnia 9 maja 2023 r. Z ogromnym …