Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Podkręcał swój taksometr

Podkręcał swój taksometr

Prokuratura Rejonowa Poznań – Stare Miasto skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko kierowcy taksówki, który za pomocą zdalnie sterowanego narzędzia ingerował w zapis taksometru, to jest o przestępstwo z art. 315 §2 kodeksu karnego. Do ujawnienia przestępstwa doszło w następstwie kontroli dokonanej przez funkcjonariuszy skarbówki i UM Poznania. Do ujawnienia przestępstwa doszło w następstwie kontroli dokonanej przez funkcjonariuszy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Poznaniu i Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu oraz urzędników Wydziału Działalności Gospodarczej Urzędu Miasta Poznania.
W jej wyniku odkryto, że wydrukowany przez taksówkarza paragon został zawyżony o liczbę przejechanych kilometrów. Sprawę przekazano Policji, która przeprowadziła pod nadzorem prokuratury postępowanie przygotowawcze. W jego toku ustalono, że w taksówce zamontowano urządzenie ingerujące w prawidłowe działanie taksometru, które po otrzymaniu sygnału wysyłanego z pilota zdalnego sterowania, obsługiwanego przez kierowcę, zawyżało odległość przejechaną przez samochód.
Krzysztof H. przesłuchany jako podejrzany przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu zabronionego i złożył uzgodniony z prokuratorem wniosek o wydanie wyroku skazującego. Występek z art. 315 § 2 kodeksu karnego zagrożony jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Oskarżonemu taksówkarzowi grozi również odpowiedzialność za popełnienie wykroczenia określonego w art. 134 §1 kodeksu wykroczeń, albowiem Prokuratura Rejonowa Poznań – Stare Miasto wyłączyła materiały dotyczące dokonanego przez niego oszustwa przy świadczeniu usługi.

Sprawdź także

Adwokaci pójdą do szkół

W październiku adwokaci rozjaśnią prawo w szkołach 27.09.2023 Po sukcesie I edycji akcji „Adwokaci rozjaśniają …