Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Awans do TK za podłość

Awans do TK za podłość

Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch będą kandydatami Prawa i Sprawiedliwości na sędziów Trybunału Konstytucyjnego – zadeklarował Ryszard Terlecki w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
3 grudnia 2019 roku kończą się kadencje trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. PiS zgłosi kandydatury Piotrowicza, Pawłowicz i Chojny-Duch na sędziów Trybunału Konstytucyjnego w piątek. Kandydatów na sędziów wskazuje Prezydium Sejmu lub co najmniej 50 posłów.

Kim są kandydaci PiS?

Stanisław Piotrowicz był senatorem VI i VII kadencji oraz posłem PiS VII i VIII kadencji. W ostatnich wyborach parlamentarnych nie uzyskał mandatu posła. Był prokuratorem bronił, zamiast oskarżac księdza z Tylawy, skazanego za pedofilię.

Krystyna Pawłowicz była sędzią Trybunału Stanu w latach 2007-2011. Jako posłanka PiS w Sejmie VII i VIII kadencji zasiadała w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Nie kandydowała w tegorocznych wyborach parlamentarnych i zapowiadała odejście z polityki.

Elżbieta Chojna-Duch w latach 1994-95 i 2007-10 pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów z rekomendacji PSL. Między 2002-2007 zasiadała w kolegium Najwyższej Izby Kontroli, zaś między 2010 a 2016 była członkinią Rady Polityki Pieniężnej. Chojna-Duch zeznawała przed komisją ds. VAT w 2018 r. Jej zeznania były bardzo krytyczne wobec osób związanych z Platformą Obywatelską. Mówiła m.in. o ustawach pisanych przez lobbystów, oraz o niejasnej „doradczej” roli Sławomira Nowaka w Ministerstwie Finansów.

Sprawdź także

SN o”czystym powietrzu”

Sąd Najwyższy wypowiedział się ws. smogu w polskich miastach. „Ten pogląd za kilka lat będzie …