Najnowsze informacje
Strona główna / Listy / Pogranicze łamania prawa

Pogranicze łamania prawa

Raport wizualny “Strefa ukrytej przemocy”. Rekonstrukcja 3D dokumentująca wywózki oraz łamanie praw człowieka na pograniczu polsko-białoruskim.

W sierpniu 2022 mija 12 miesięcy od rozpoczęcia kryzysu humanitarnego na pograniczu polsko-białoruskim. W odpowiedzi na potrzebę dokumentowania świadectw tortur, naruszeń praw człowieka i przemocy w trudnych warunkach pogranicza polsko-białoruskiego Border Emergency Collective we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka,  Fundacją Polska Gościnność i Stowarzyszeniem Nomada zrealizował wizualny raport dokumentujący historię podróży i naruszeń praw człowieka wobec pochodzących z Syrii Mariam i Hamdiego.

Ludzka pamięć przestrzenna może pomóc zrekonstruować przeszłe wydarzenia. Wspomnienia przybierają wówczas bardziej namacalny kształt i mogą stanowić źródło informacji i dowodów. Border Emergency Collective wykorzystał w swojej pracy badawczej techniki rekonstrukcji przestrzennej, mapowania i wywiadu przestrzennego w celu szczegółowego odtworzenia w formie 3D wydarzeń z listopada 2021 roku, do których doszło na wschodniej granicy naszego kraju.

Materiał został opracowany w celu wsparcia rzecznictwa i prowadzenia strategicznych postępowań sądowych dotyczących łamania praw człowieka na terenie polsko-białoruskiego pogranicza.

„Strefa ukrytej przemocy” to wideo odtwarzające doświadczenia wywózki, siłowego wepchnięcia do rzeki, przepychania, ograniczenia wolności oraz przemocy, a wydarzenia zapamiętane przez bohaterów zostały osadzone w czasie i przestrzeni. Historia opowiedziana na filmie pokazuje także siłę i determinację osób z doświadczeniem uchodźstwa, które pomimo wszelkich przeciwności podejmują trudną decyzję o ucieczce, by ratować swoje życie, godność i wolność.

Historia Mariam i Hamdiego to tylko dwa przykłady wywózek i przepchnięć, które obrazują szersze zjawisko przemocy i instrumentalizacji doświadczanej przez osoby migrujące ze strony funkcjonariuszy obu państw.

Więcej na stronie hfpc

Sprawdź także

L.Gardocki uhonorowany

Odznaka Adwokatura Zasłużonym dla sędziego Lecha Gardockiego Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przyznało odznakę „Adwokatura Zasłużonym” …