Strona główna / Moja kancelaria / Pokaz siły Państwa

Pokaz siły Państwa

W rozmowie z Wirtualną Polską prof. Marcin Matczak skomentował decyzję sądu o przyznaniu dwóch miesięcy aresztu aktywistce. Prawnik nie ukrywał swojego zaskoczenia tą decyzją.

  • Zgodnie z prawem stosowanie środków zapobiegawczych musi być proporcjonalne, a zastosowanie aresztu tymczasowego jest absolutną ostatecznością. Stosuje się go, kiedy mamy do czynienia z oskarżeniem o poważne przestępstwo albo zachodzi ryzyko matactwa. Z tego co wiem, w tym przypadku nie ma mowy o żadnym z powyższych – tłumaczy Matczak.

Dodaje też, że jego zdaniem działania sądu, prokuratury i policji wpisują się w szerszy schemat i są inspirowane ze środka obozu rządowego.

  • To zatrzymanie wpisuje się w szersze działania naszej władzy, które są skierowane przeciwko mniejszościom seksualnym, a którym niestety ulegają prokuratury i sądy. Patrząc na to, co dzieje się na Krakowskim Przedmieściu, widać, że ludzie mają w sobie dużo niezgody na takie działania – podkreślił prof. Matczak.
  • Co więcej, prowadzą one do przegranych przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka z powodu nadużywania aresztu tymczasowego. Szacunek władza zdobywa mądrością, nie surowością. To lekcja, której Prawo i Sprawiedliwość nigdy nie odrobiło – zwrócił uwagę.

Sprawdź także

Sposób na TK

Były prezes TK: wszyscy członkowie trybunału powinni zakończyć kadencję. Pod adresem prezydenta Andrzeja Dudy padły …