Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Pokoje przesłuchań dla nieletnich

Pokoje przesłuchań dla nieletnich

W Warszawie, już po raz trzynasty odbyła się konferencja ?Pomoc dzieciom ? ofiarom przestępstw?. Uczestniczący w niej sędziowie, prokuratorzy, kuratorzy, psychologowie i pedagodzy dyskutowali o tym jak pomóc dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy i wykorzystywania oraz jak chronić ich prawa, na przykład, podczas przesłuchań. Od czasuznowelizowanego w 2015 r. Kodeksu postępowania karnego dzieci mogą być przesłuchiwane tylko raz, w bardziej przyjaznych warunkach i wyłącznie w specjalnie przystosowanym do tego pokoju. Przy współudziale Ministerstwa Sprawiedliwości w 2007 roku opracowane zostały Standardy miejsca przesłuchiwania dzieci, które powinien spełniać Przyjazny Pokój Przesłuchań Dzieci. W oparciu o nie rok później uruchomiono procedurę certyfikowania miejsc przesłuchiwania dzieci. Pokoje spełniające te standardy otrzymują certyfikat Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i Ministerstwa Sprawiedliwości.
W trakcie konferencji wręczono kolejne certyfikaty dla 14 pokoi przesłuchań dla dzieci. Znajdą się one m.in w: poznańskim Sądzie Rejonowym Nowe Miasto i Wilda; oraz Sądzie Rejonowego w Koninie.
– Ministerstwo Sprawiedliwości i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę poprzez program certyfikowania przyjaznych pokoi przesłuchań podejmuje działania mające na celu stworzenie jak najlepszych warunków do przesłuchania małoletnich świadków a także ofiar przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności ? mówił w trakcie konferencji Łukasz Piebiak wiceminister sprawiedliwości. Tak certyfikowane pokoje spełniają wymagania wskazane w Kodeksie postępowania karnego oraz rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie sposobu przygotowania przesłuchania przeprowadzanego ? dodał. Podczas sesji plenarnych, wykładów i warsztatów eksperci przedstawili modelowe rozwiązania zapobiegania przestępstwom wobec dzieci oraz najnowsze badania dotyczące problemu krzywdzenia dzieci.
Konferencja ?Pomoc dzieciom ? ofiarom przestępstw? organizowana jest od 2004 roku przez Ministerstwo Sprawiedliwości razem z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę i Miastem Stołecznym Warszawa ? Biurem Pomocy i Projektów Społecznych. Uczestniczy w niej wielu ekspertów z kraju i zagranicy, którzy na co dzień stykają się w swojej pracy zawodowej z dziećmi ? ofiarami przemocy. Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

Sprawdź także

Bohaterowie, ale nieletni

Statusu osoby represjonowanej z powodów politycznych w PRL generalnie nie mogą uzyskać ci, którzy prowadzili …