Strona główna / Temat Tygodnia / Polak na czele MTK w Hadze

Polak na czele MTK w Hadze

Jak informuje dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich! Sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze (MTK) wybrali dziś sędziego Piotra Hofmańskiego na stanowisko Prezesa Trybunału na 3-letnią kadencję! Gratulacje!

Sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze wybrali w czwartek swą nową prezydencję na lata 2021-2024. Prezydentem Trybunału został sędzia Piotr Hofmański, pierwszym wiceprezydentem Luz del Carmen Ibanez Carranza, a drugim wiceprezydentem Antoine Kesia-Mbe Mindua.Sędzia Piotr HofmańskiSędzia Piotr Hofmański – KOEN VAN WEEL / POOL /

MTK poinformował o wyniku czwartkowego głosowania na swoich stronach internetowych. Ze względu na pandemię koronawirusa wybory nowych prezydentów odbyły się zdalnie.

– Jestem bardzo zaszczycony tym, że mogę służyć jako nowy prezydent MTK (…). Szczególną przyjemność sprawia mi fakt, że jestem pierwszym prezydentem MTK pochodzącym z państw Europy Wschodniej – oznajmił sędzia Hofmański.

Pochodząca z Peru Luz del Carmen Ibanez Carranza powiedziała, że „nie ma wątpliwości, iż ta prezydencja zrobi wszystko, co w naszej mocy, by pomóc naprawić krzywdy ofiar i przyczynić się do zapobiegania przestępstwom w przyszłości”.

Sędzia Kesia-Mbe Mindua, który pochodzi z Demokratycznej Republiki Konga oświadczył, że jest „w pełni świadom powagi zadań oczekujących (Trybunał), jest jednak w pełni zdeterminowany, by im sprostać”

Prof.Piotr Hofmański w środku, z lewej pochodząca z Peru Luz del Carmen Ibanez Carranza, a z prawej sędzia Kesia-Mbe Mindua, który pochodzi z Demokratycznej Republiki Konga

Sprawdź także

Pamiętajmy o prawie UE

Komunikat Ministra Sprawiedliwości w sprawie standardów w zakresie prawa do rzetelnego procesu W związku z …