Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Polak szefem MTK w Hadze

Polak szefem MTK w Hadze

Profesor Piotr Hofmański został wybrany w Nowym Jorku na stanowisko sędziego Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w latach 2015-2024. O sukcesie Polaka informuje MSZ. Prof. Hofmański będzie pierwszym polskim sędzią w historii Trybunału działającego od 2002 r. Wyboru dokonały Państwa-Strony Rzymskiego Statutu. Polak został wybranywiększością 2/3 głosów. Kampanię promocyjną polskiego kandydata prowadził Departament Prawno – Traktatowy MSZ RP pod nadzorem podsekretarza stanu w MSZ prof. Artura Nowaka-Fara.
– Proces negocjacji był bardzo trudny, ale Polska pokazała, że potrafi budować sojusze na forum międzynarodowym. Jest to ogromny sukces Polski i samego prof. Hofmańskiego Stały Przedstawiciel Polski przy ONZ Bogusław Winid Proces negocjacji był bardzo trudny, ale Polska pokazała, że potrafi budować sojusze na forum międzynarodowym. Jest to ogromny sukces Polski i samego prof. Hofmańskiego – powiedział Stały Przedstawiciel Polski przy ONZ Ambasador Bogusław Winid. – Wybór należy uznać za wyraz uznania dla rosnącej roli Polski na forum organizacji międzynarodowych, w tym w szczególności ONZ – dodał.

Sędzia P. Hofmański jest jednym z najlepszych i najbardziej doświadczonych ekspertów w dziedzinie procedury karnej w Polsce. Posiada kwalifikacje wymagane do obejmowania najwyższych polskich urzędów sądowniczych. Karierę sędziowską prof. Hofmański rozpoczął w 1994 r. jako sędzia Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Dwa lata później został sędzią Izby Karnej Sądu Najwyższego, którą to funkcję sprawuje do dzisiaj. Profesor Piotr Hofmański jest autorem ponad 200 prac naukowych dotyczących różnorodnych aspektów materialnego i procesowego prawa karnego. Międzynarodowy Trybunał Karny został powołany przez państwa – Strony Rzymskiego Statutu – w celu sądzenia pojedynczych osób oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni międzynarodowych. Siedzibą Trybunału jest Haga.

Sprawdź także

Oświadczenie 13 sędziów IC SN

Oświadczenie 13 Sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Nie można wybierać kandydatów na Prezesa Izby Cywilnej …