Najnowsze informacje

Policja wciąż łamie prawo

Polska Policja z surową oceną ze strony Rady Europy
Działający przy Radzie Europy Komitet ds. Zapobiegania Torturom, zajmujący się prawami człowieka, opublikował raport, w którym krytycznie ocenia pracę polskiej policji. Dokument jest wynikiem niezapowiedzianych kontroli w izbach zatrzymań i aresztach.

Do zawartych w raporcie Komitetu ds. Zapobiegania Torturom ustaleń dotarło RMF FM.

Unijny komitet zwraca w raporcie uwagę na sposób, w jaki polscy policjanci dokonują zatrzymań. W dokumencie wyliczono, że zatrzymani są często rzucani na ziemię, ich twarz przyciska się do ziemi kolanem, a podnosi się ich za ręce skute uprzednio kajdankami za plecami.

Ponadto sprawozdawcy wskazują, że zatrzymanym wielokrotnie nie zapewniano opieki prawnej, szczególnie tuż po zatrzymaniu. Co więcej osobom trafiającym do policyjnych izb zatrzymań odcina się w ogóle kontakt z rodziną i prawnikiem. Członkowie unijnego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom alarmują również, że areszty i izby zatrzymań nie zapewniają wystarczającej opieki medycznej.

Dokument powstał na podstawie kontroli w izbach zatrzymań w Gdańsku, Krakowie, Sopocie i Warszawie oraz aresztów w Gdańsku, Krakowie i Warszawie Służewcu. Twórcy raportu informują, że podczas jego tworzenia współpraca z policją i zarządami aresztów była bardzo dobra. Podkreślają jednak, że o ich ustaleniach nie chciał rozmawiać ani minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, ani jego zastępcy.

Źródło: RMF FM

Sprawdź także

Szansa na ustawę o biegłych

Szansa na ustawę o biegłych sądowych. Rzecznik pyta MS o szczegóły Wciąż nie ma całościowej …