Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Temat Tygodnia / Polska mówi migrantom:NIE

Polska mówi migrantom:NIE

Akt w sprawie migracji przyjęty. Polska go nie podpisała.Większość państw ONZ przyjęła wspólne standardy i normy dotyczące migracji, podpisując dokument kompleksowo regulujący międzynarodowe przepływy osób. Polska jest w gronie krajów, które się wyłamały. Rządzący zrobili tak, jak zapowiadali. Polska odmówiła zatem podpisania dokumentu.

Aż 164 państwa podpisały w Marrakeszu pakt w sprawie migracji – Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration. Przyjęcie dokumentu było dobrowolne. Polska skorzystała z możliwości odmowy.

O sprawie informuje TVN 24. Razem z Polską paktu – który jest pierwszym dokumentem kompleksowo regulującym międzynarodowe przepływy osób – nie przyjęły taż takie kraje jak Stany Zjednoczone, Australia, Izrael, Austria, Bułgaria, Czechy, Łotwa, Słowacja, Węgry czy Szwajcaria.

uż w listopadzie polski rząd podjął decyzję o niepodpisaniu paktu. Powód? „Dokument nie spełnił postulatów Polski dotyczących potwierdzenia odpowiednio silnych gwarancji suwerennego prawa do decydowania o tym, kogo państwa przyjmują na swoim terytorium oraz rozróżnienia migracji legalnej i nielegalnej”. Ponadto, zawarte w dokumencie sformułowania, zdaniem rządzących, „mogą powodować znaczne trudności w interpretacji i implementacji porozumienia”.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, bezpośrednio przed przyjęciem paktu w Marrakeszu, apelował do przeciwników dokumentu, by zmienili zdanie. – Mogę tylko mieć nadzieję, że dostrzeżecie wartość tego paktu dla waszych własnych społeczeństw i przyłączycie się do naszego wspólnego przedsięwzięcia – mówił.

Pakt nazwał „mapą drogową do zapobieżenia cierpieniom i chaosowi oraz przygotowania strategii współpracy, które będą służyć nam wszystkim”.

Sprawdź także

Sądowe chamstwo

Rozprawy zaczynają się punktualniej, ale sędziowie coraz częściej agresywni. W 4 proc. spraw sędziowie odnoszą …