Polska na liście hańby AI


Międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka Amnesty International (AI) ostrzega przed ograniczaniem praw podstawowych w Europie w trakcie koronakryzysu
.

Te tendencje można było zauważyć już w zeszłym roku, obecnie grozi pogorszenie sytuacji – oświadczyli w środę (15.04.2020) przedstawiciele organizacji w czasie prezentacji swojego dorocznego raportu na temat przestrzegania praw człowieka w Europie i Azji Centralnej.

  • Ochrona praw człowieka ma szczególne znaczenie szczególnie w trakcie kryzysów takich jak globalna pandemia – podkreślił szef Amnesty International na Niemcy Markus Beeko.
    Niektóre rządy wykorzystują pandemię

Jak stwierdził, wiele zastosowanych środków w walce z koronawirusem jest wprawdzie koniecznych, ale niektóre rządy wykorzystują pandemię do podkopywania praworządności, do wprowadzania dyskryminacji, represji i cenzury.

W tym kontekście raport Amnesty International wymienia rządy Węgier, Polski i Turcji.

  • Na Węgrzech rząd wykorzystał pandemię do kontynuowania ataków na prawa człowieka i praworządność – powiedziała ekspertka ds. Europy Amnesty International Janine Uhlmannsiek. Jak dodała, premier Viktor Orban wykorzystuje kryzys jako pretekst do sięgnięcia po nieograniczoną władzę. Parlament Węgier upoważnił bezterminowo Orbana do wydawania dekretów z mocą ustaw. Komisja Europejska zagroziła w związku z tym wdrożeniem postępowania przeciwnaruszeniowego.
    Polski rząd pod pręgierzem

Również polskiemu rządowi Amnesty International zarzuca wykorzystywanie kryzysu do własnych celów politycznych. Jako przykład podano parlamentarną debatę na temat zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych i zakazu edukacji seksualnej.

Autorzy raportu krytykują także polski rząd za ograniczanie niezawisłości sądów oraz postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i prokuratorów, krytykujących reformę wymiaru sprawiedliwości. – Niezawisłe sądy i podział władzy są nieodzowne do obrony praw człowieka – podkreślił Beeko.

W przypadku Turcji Amnesty International pozytywnie oceniła uchwaloną w związku z pandemią amnestię dla 100 tys. więźniów. Przedstawiciele organizacji krytykują jednak, że amnestia ta nie obejmuje uwięzionych dziennikarzy, obrońców praw człowieka i działaczy opozycji.

Raport krytykuje także całą Unię Europejską, za to, że ochronę granic zewnętrznych scedowała na kraje „o wątpliwym bilansie, jeśli chodzi o przestrzeganie praw człowieka

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-amnesty-international-koronakryzys-to-pretekst-do-lamania-pr,nId,4443049#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Sprawdź także

Schyłek prawa veta w ONZ?

Przełomowa rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ dotycząca prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa 29 kwietnia 2022 Zgromadzenie …