Strona główna / Szczypta soli / Polska zaskarży Katyń do Strasburga

Polska zaskarży Katyń do Strasburga

W memorandum, jakie polski MSZ skierował do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, napisano, że Rosja naruszyła konwencję praw człowieka, odmawiając krewnym ofiar zbrodni katyńskiej dostępu do akt śledztwa, informuje czwartkowa „Rzeczpospolita”.

Gazeta dotarła do tego dokumentu, wystosowanego we wrześniu jako odpowiedź na pismo strony rosyjskiej z marca 2010 r. do Strasburga, w którym Rosjanie odnieśli się do zarzutów zawartych w skardze 13 obywateli polskich, których bliscy zginęli w Katyniu. Tym memorandum polski rząd przyłączył się do skargi swoich obywateli.
Wskazuje w nim m.in., że Federacja Rosyjska nie przeprowadziła rzetelnego postępowania wyjaśniającego okoliczności zbrodni katyńskiej. Strasburscy sędziowie zdecydują teraz czy rozpocząć rozprawę, czy wydać wyrok bez niej.
Nie nastąpi to wcześniej niż za kilka miesięcy, ale – jak zauważają prawnicy – postępowanie katyńskie toczy się dotąd w Strasburgu w dobrym tempie. Skarżącym przyznano tzw. szybką ścieżkę rozpatrywania sprawy, m.in. ze względu na zaawansowany wiek osób występujących przeciwko Rosji. Żądania krewnych ofiar zbrodni katyńskiej to m.in. rehabilitacja pomordowanych polskich oficerów i udostępnienie całości akt śledztwa, umorzonego przez Rosjan w 2004 r. z równoczesnym utajnieniem uzasadnienia tej decyzji.
Źródło:?Rzeczpospolita?

Sprawdź także

Bezzasadny pozew

Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił w czwartek – jako bezzasadny- pozew kandydata do rady miasta …