Najnowsze informacje
Strona główna / Moja kancelaria / Pomagam Duńczykom

Pomagam Duńczykom

Rozmowa z radcą prawnym, prof. Krystianem Ziemskim Honorowym Konsulem Królestwa Danii w Poznaniu
– Na licie konsulatów honorowych w Poznaniu jest wiele państw egzotycznych?
– Rzeczywiście, rezydują w Poznaniu konsulowie honorowi takich państw jak : Panama, Meksyk, Brazylia, ale i są z naszej strefy geograficznej: Litwa, Łotwa, Czechy, Francja, Wielka Brytania, Holandia, czy Niemcy i reprezentowane przeze mnie Królestwo Danii.

Rozumiem, że poznaniacy nie mają z Pana wiele pociechy?
– Konsul za zgodą strony państwa przyjmującego reprezentuje tylko interesy obywateli państwa, które chce mieć w innym kraju Konsulat Honorowy.

Co konsul honorowy Królestwa Danii w Poznaniu, robi?
– Obywatele duńscy wiedzą, że gdyby coś się przytrafiło w obcym kraju mogą liczyć na pomoc swoich władz przez całą dobę. Już kilkakrotnie byłem wzywany telefonicznie z letniego odpoczynku, aby pomóc Duńczykom… Udzielam pomocy obywatelom Danii, którzy mają problemy u nas. Jeśli ktoś chce podjąć działalność biznesowa, to pomagam gdy pojawiają się kłopoty. Na przykład dlaczego Duńczyk czeka miesiącami na pozwolenie budowlane. Idę do urzędu i pytam co się dzieje. Były różne inne sprawy – a to pomoc w identyfikacji tragicznie zmarłych ofiar wypadku samochodowego; trzeba było ?pomóc? odtransportować pewnego Duńczyka do granic RP i spowodować, aby nie wrócił; najczęściej pomagamy Duńczykom gdy zgubią paszport, albo paszport stracił swoją ważność, a muszą pilnie wyjechać do państwa spoza Unii Europejskiej. Sporo kłopotów było przy ?zwolnieniu? TIR-a z depozytu. Celnicy wykryli w nim spory przemyt papierosów. Szef firmy transportowej koniecznie chciał mieć samochód w bazie. Udało to się załatwić. Sympatyczną formą pomocy jest załatwianie formalności np. związanych z zawarciem małżeństwa.

Czy pozostaje tylko sam splendor bycia konsulem honorowym…
– Raz na kilka lat, ostatnio bodaj w 2006 roku królowa Małgorzata zaprasza do siebie wszystkich konsulów honorowych i uroczyście ich podejmuje. To rzeczywiście wielka feta i wynagradza w jakiś sposób podejmowane przeze konsula honorowego na rzecz Duńczyków starania.
[ W kancelarii radcy prawnego Krystiana Ziemskiego, przy ulicy Strusia 10 w Poznaniu, a jednocześnie siedzibie Konsulatu Honorowego Królestwa Danii można obejrzeć piękne fotografie pary królewskiej, dyplom Konsula Honorowego wystawiony przez królową Małgorzatę i zgodę Rządu RP na akredytację. Notę dyplomatyczną podpisał Włodzimierz Cimoszewicz, ówczesny minister spraw zagranicznych.]

Sprawdź także

O zmianach w TK

Senacki projekt zmiany Konstytucji dotyczący Trybunału Konstytucyjnego. Opinia Marcina Wiącka Projektowana zmiana zmierza do wprowadzenia …